Hlavní navigace

Jak na zdanění investic? Záleží, o které se jedná

Gabriela Hájková

Pokud si přivyděláváte investováním, neměli byste zapomínat na to, že i tyto zisky mohou podléhat dani. Se zdaněním si nemusíte dělat starosti, pokud máte úspory na spořicích či termínovaných účtech. Podle zákona o daních z příjmů jsou tyto výnosy z úroků daněny srážkovou daní ve výši 15 %, kterou strhne a odvede banka či družstevní záložna. Na účet vám připisuje už jen čistý výnos z vkladu, takže do daňového přiznání se tyto příjmy neuvádějí.

V případě podílových listů investičních fondů mohou podílové fondy držet ve svých portfoliích různé cenné papíry od nástrojů peněžního trhu přes dluhopisy až po akcie. I když tyto cenné papíry generují pravidelné příjmy v podobě úroků a dividend, vy tyto peníze na svůj účet přímo nezískáte. V Česku nabízené podílové fondy výnosy z úroků a dividend reinvestují. Drobný investor má příjem až v okamžiku prodeje podílových listů, vysvětlil Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin s tím, že od daně z příjmu je fyzická osoba osvobozena tehdy, když úhrn příjmů z prodeje nepřesáhne 100 tisíc korun v rámci jednoho zdaňovacího období. Od daně jsou též osvobozeny příjmy z prodeje podílových listů, pokud doba mezi jejich nákupem a prodejem překročí tři roky. Není přitom podstatné, jak vysokou částku investor prodejem získal. V obou zmíněných případech se příjmy do daňového přiznání neuvádějí.

Do svého daňového přiznání musíte uvést příjmy z prodeje podílových listů a dosažený zisk zdanit, pokud byl příjem z prodeje v jednom kalendářním roce vyšší než 100 tisíc korun a současně mezi nákupem a prodejem podílových listů neuplynuly tři roky. Podstatný je příjem z prodeje, nikoliv dosažený zisk. Příjmy z prodeje podílových listů jsou podle § 10 zákona o daních z příjmů považovány za ostatní příjmy. Od nich si můžete odečíst prokazatelně vynaložené výdaje na jejich dosažení (typicky se jedná o pořizovací cenu cenného papíru a související poplatky). Rozdíl mezi příjmy a výdaji pak tvoří dílčí základ daně. Zisk z prodeje podílových listů jednoho fondu lze ponížit o případnou ztrátu z prodeje podílových listů jiných fondů dosaženou ve stejném zdaňovacím období, dodal Kufa.

Máte-li portfolio sestavené z akcií a dluhopisů, můžete v průběhu držení těchto cenných papírů získávat dividendy a úroky. Pokud jsou zmíněné příjmy vypláceny emitentem se sídlem v ČR, podléhají 15% srážkové dani. Tuto daň srazí a odvede právě vydavatel cenného papíru a vy tento příjem nemusíte uvádět do daňového přiznání. Jiná situace nastává v případě dividend a úroků přijatých ze zahraničí, upozornil Michael Pokiser z finanční skupiny Ramfin a dodal, že tyto příjmy patří do daňového přiznání a zahrnují se do příjmů z kapitálového majetku (§ 8 zákona o daních z příjmů). Od nich sice není možné odečíst související výdaje, ale lze započíst daň sraženou plátcem v zahraničí.

Při prodeji akcií nebo dluhopisů na burze je postup zdanění těchto příjmů obdobný jako v případě podílových fondů. Je-li příjem z prodeje v jednom zdaňovacím období vyšší než 100 tisíc korun a mezi nákupem a prodejem cenných papírů neuplynuly tři roky, musíte ho zahrnout do daňového přiznání (opět jde o ostatní příjmy podle § 10). Proti zdanitelnému příjmu si opět můžete uplatnit výdaje vynaložené na pořízení těchto cenných papírů.

Našli jste v článku chybu?