Pozor na telefonáty kyberšmejdů, vydávají se za pracovníky České bankovní asociace

Sdílet

vishing, podvod, podvodný telefonát Autor: Měšec s využitím DALL-E a Depositphotos
Ilustrace

Do telefonu se představují jako pracovníci České bankovní asociace (ČBA) a varují vás, že jsou vaše peníze na bankovním účtu v ohrožení. V některých případech dokážou i věrně napodobit telefonní číslo zmíněné asociace. Kyberšmejdi zkoušejí další trik, jak vás doběhnout a obrat o peníze. ČBA přitom není bankovní instituce, jde o dobrovolné sdružení bank a stavebních spořitelen, které působí na českém trhu. ČBA nemá ve správě bankovní účty, jejím úkolem je poradenská činnost při přípravě zákonných norem, které se týkají bankovnictví a financí.

Česká bankovní asociace nenabízí finanční ani poradenské služby, ani sama žádným způsobem nekontaktuje klienty svých členských bank. Pokud někdo vyžaduje klientské údaje jménem České bankovní asociace, nebo jejím jménem nabízí finanční či poradenské služby je jasné, že se jedná o podvodný telefonát, říká Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele a hlavní právník ČBA.

Podvodné navolávání, tzv. vishing, je stále velmi oblíbeným trikem e-šmejdů. V telefonu se z vás snaží pod nejrůznějšími záminkami dostat vaše citlivé údaje a přístupová data k účtům. Umí velmi věrně napodobit telefonní číslo nejen bankovní instituce, ale také Policie ČR a v poslední době se učí napodobit pomocí umělé inteligence hlas člověka, za kterého se vydávají.

Jenom v 1. čtvrtletí 2024 lidé kvůli kyberpodvodníkům přišli o 357 milionů Kč. Za první tři měsíce letošního roku se napadli kyberšmejdi 20 723 klientů bank. Meziročně se tak počet útoků zvýšil o 21 %. Ačkoli se útoků odehrálo téměř o čtvrtinu víc než ve stejném období roku 2023, dobrou zprávou je, že se alespoň snížila průměrná částka, o kterou podvedení lidé přišli. Průměrná škoda na jednoho klienta se pohybuje lehce přes 17 tisíc Kč.

Nechte mě, nebo vás zažaluji! Co se odehrává v mysli obětí kyberšmejdů Přečtěte si také:

Nechte mě, nebo vás zažaluji! Co se odehrává v mysli obětí kyberšmejdů

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).