Hlavní navigace

UNIQA penzijní polečnost nahradí důchodcům státní příspěvky u penzijního spoření

Sdílet

8.12.23 /3x/ senioři, důchodci, stáří, penze Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Penzijní společnost UNIQA se rozhodla od července 2024 nahradit státní příspěvky k penzijnímu připojištění (PP) nebo k doplňkovému penzijnímu spoření (DPS) pro důchodce. Ti totiž o tuto formu státní podpory přijdou kvůli rozhodnutí vlády, že že penzijní připojištění či spoření slouží k tomu, aby se ekonomicky aktivní lidé zajišťovali na stáří a přilepšili si v důchodu, nikoli k tomu, aby sloužil jako výhodné spoření pro seniory, kteří už v důchodu jsou.

UNIQA se formou veřejného příslibu zaváže poskytnout účastníkovi PP nebo DPS místo státního příspěvku věrnostní odměnu, přičemž nárok na ni vznikne při splnění následujících podmínek:

 • Máte má s UNIQA penzijní společností uzavřenou platnou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření (DPS) nebo penzijním připojištění (PP) se státní podporou. 
 • Byl vám přiznán starobní důchod.
 • Ze smlouvy o DPS nebo PP vám není vyplácena žádná penze a nemáte o tuto výplatu ani požádáno.
 • Máte na svém penzijním účtu vedeném u UNIQA penzijní společnosti naspořeno nejméně 300 000 Kč. 
 • Váš měsíční příspěvek činí alespoň 300 Kč měsíčně

Jakou dostanete věrnostní odměnu?

Věrnostní odměna bude vyplácena účastníkovi platného DPS nebo PP UNIQA od 1. 7. 2024 do 31. 12. 2025, a to vždy za jedno čtvrtletí.

Odměna se bude určovat podle data sjednání vaší smlouvy PP nebo DPS. 

 • Pro ty smlouvy, které nabyly účinnosti do 31. 12. 2023, je určující výše státního příspěvku v lednu 2024.
 • U smluv DPS, které nabyly účinnosti v období od 1.1. 2024 do 30. 6. 2024, je určující výše prvního připsaného státního příspěvku.
 • U smluv, které nabyly účinnosti od 1. 7. 2024 a později, je určující výše státního příspěvku vypočtená na základě prvního příspěvku účastníka, a sice podle pravidel pro výpočet státního příspěvku platných a účinných do 30. 6. 2024. 

Výsledná výše věrnostního odměny pak bude rovna násobku částky odpovídající státnímu příspěvku stanovenému podle předchozího odstavce a počtu měsíců, ve kterých účastník splnil všechny podmínky pro vyplacení věrnostní odměny.

Pokud máte jednu z uvedených smluv, tedy DPS nebo PP, není nutné se o kompenzaci nijak hlásit. UNIQA si u Ministerstva financí sama ověří, zda jste splnili výše uvedené podmínky a odměnu vám bude posílat na účet.

Podobně jako UNIQA penzijní společnost ohlásily už dříve kompenzaci státních příspěvků pro důchodce i Penzijní společnost České spořitelny a KB Penzijní společnost.

Penzijní společnost ČS nahradí důchodcům ztracené státní příspěvky. Ne ale všem a s podmínkou Přečtěte si také:

Penzijní společnost ČS nahradí důchodcům ztracené státní příspěvky. Ne ale všem a s podmínkou

Důchodci, kteří zároveň pracují nebo mají jiné příjmy, získají další výhodu. 

Běžný střadatel do PP nebo DPS v produktivním věku má nárok na daňovou úlevu, pokud si měsíčně ukládá (za současných podmínek) částku přesahující 1000 Kč. Daňová úleva se vztahuje právě na tu část, kterou zaplatíte nad 1000 Kč. Od 1. července se nárok na daňovou úlevu posune směrem vzhůru, budete si moct nárokovat slevu na dani na částku, která přesáhne 1700 Kč. V případě důchodců to však bude jinak.

Ti, kteří si v důchodu vydělávají, ať už pracují, nebo třeba pronajímají nemovitost, mohou uplatnit daňovou slevu na celou měsíční úložku. A zároveň, pokud jsou zaměstnaní, může jim stále na penzijko přispívat zaměstnavatel, uvedl už dříve mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček.

Změny u „penzijka“ od 1. července 2024

 • Maximální státní příspěvek se zvýší z 230 Kč na 340 Kč. Nově bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Maximální příspěvek dostanete v případě, že si budete spořit minimálně 1700 Kč měsíčně.
 • Minimální státní příspěvek bude činit 100 Kč a získáte na něj nárok, pokud vaše měsíční úložka bude 500 Kč.
 • Státní příspěvek už nebudou dostávat lidé, kteří pobírají starobní důchod.
Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).