Hlavní navigace

Pozor na dluhopisové Las Vegas, varuje Nidetzký z ČNB před lákavými výnosy

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 8. 2018

Nízké úroky na spořicích účtech kromě jiného zvyšují zájem o drobné firemní dluhopisy. Firmy na ně lákají běžné střadatele třeba i přes letáky, které roznáší do poštovních schránek. Nyní před nimi varuje Česká národní banka.

Dalo by se říci, že jde o dluhopisové ‚Las Vegas‘. Ti, kteří takové dluhopisy kupují, by si měli uvědomit, jaká rizika podstupují. Neměli by se rozhodovat jen na základě výnosu, ale měli by se s danou firmou detailněji seznámit, řekl Hospodářským novinám Tomáš Nidetzký, člen vedení ČNB, který má na starosti dohled nad kapitálovým trhem.

V Česku se v posledních letech objevují desítky drobných podniků, které penězi od investorů financují drobnější projekty. Jde třeba o výstavbu bytového domu nebo výrobní haly za pouhé miliony korun.

Na portálu Dluhopisy.cz, který je v tuzemsku největším on-line tržištěm pro tento typ investic, lze najít dluhové papíry celé škály společností: od prodejce čtyřkolek, který potřebuje nakoupit nové zboží, až po autoservis stěhující se do nových prostor nebo lesnickou firmu, která shání peníze na nový stroj na těžbu dřeva.

Pokud firma neuspěje, nemusí se investor, který si dluhopis koupil, slibovaného úroku dočkat. V horším případě může o své peníze i přijít. Nidetzký se v textu ptá, zda jsou lidé-investoři schopni dobře posoudit projekt, do kterého dávají peníze, zda například jsou schopni pročíst výroční zprávy a správně si je vyložit. Pokud ne, neměl by takto investovat.

S tímto pohledem souhlasí i Jiří Mesároš, jeden ze zakladatelů portálu Dluhopisy.cz. Obezřetnost je potřeba u každého investičního instrumentu, včetně dluhopisů. ČNB na tento fakt upozorňuje již dlouhodobě, její doporučení kvitujeme a jsme s ním zajedno, řekl Hospodářským novinám.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).