Hlavní navigace

Pozor, ať přes telefon neuzavřete smlouvu, kterou nechcete

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 5. 2011

Víte, že určité typy smluv se dají uzavřít i přes telefon?A že jich není málo. Právě naopak. Písemnou formu vyžaduje spíš menší množství typů smluv – například o koupi nemovitosti. Jinak můžete spoustu kontraktů uzavřít ústně a tedy i přes telefon.

Řada zákazníků si v okamžiku ukončení telefonního hovoru ani neuvědomuje, že právě uzavřela smlouvu. Až ve chvíli kdy je po nich požadováno plnění, se obrací na naše Sdružení s dotazem zda je taková smlouva platná, upozornilo ve své zprávě sdružení Spotřebitel.net.

Jeho zástupci se často setkávají s lidmi, kteří takto smlouvu uzavřeli bez úplných informací o výrobku či službě. Vyškolení operátoři volí slova tak, aby výrobek, nebo služba vypadala neodolatelně a v praxi dochází k zamlčování podstatných informací. Nejčastější zamlčenou informací bývá automatické prodloužení smlouvy, ale setkali jsme se i s případem, kdy zákazníkovi byla vnucena služba mobilního operátora, který ani neměl v daném bydlišti zákazníka signál, nebo měl poměrně vysoké sankční a deaktivační poplatky, varuje sdružení.

Podle § 53 občanského zákoníku můžete od takto uzavřené smlouvy odstoupit bez sankce a bez udání důvodu do 14ti dnů od přijetí plnění. Pokud tak neučiníte (raději písemně a doporučeně) a přijde vám domů poštovní zásilka, musíte ji už vyzvednout, protože jste od smlouvy neodstoupili. Budete-li ji ignorovat, vystavujete se nebezpečí smluvní pokuty.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).