Hlavní navigace

Hypoteční sazby v dubnu lehce klesly. Dočasně, může za to léto

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 5. 2011

V dubnu úrokové sazby u hypoték opět mírně rostly, i když tentokrát je na místě mluvit spíše o stagnaci. Fincentrum Hypoindex se dostal o 1 bazický bod výše na 4,28 %. Došlo k tomu i přes to, že u všech sledovaných fixací sazby naopak poklesly. Důvodem tohoto zdánlivého paradoxu je mimo mírného nárůstu ostatních sazeb, které nejsou jednotlivě sledovány, zejména změna ve struktuře objemu sjednaných hypotečních úvěrů, uvádí Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

Nejvíce poklesly úrokové sazby u tříletých a jednoletých fixací – o 6 bazických bodů. Nejnižší pokles zaznamenaly úrokové sazby s pětiletou fixací, které klesly pouze o 1 bazický bod.

Nadále platí také to, že hypoteční trh zažívá výrazné oživení. Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů sice oproti minulému měsíci klesl, avšak o více než 50 % překonal loňské dubnové výsledky. Celkem bylo v dubnu poskytnuto 5857 hypotečních úvěrů na bydlení o objemu 9,752 miliard korun. Průměrná výše poskytnuté hypotéky tak dosáhla 1 665 091 korun.

Podle analytičky společnosti Partners Lucie Drásalové je za poklesem sazeb u nejběžnějších fixací pouze ten fakt, že banky před létem tradičně nabízejí akční hypotéky. Snížení cen tak dle mého názoru není trvalé či dlouhodobé, ale je spíše projevem těchto marketingových akcí. Dá se očekávat, že v následujících měsících se dočkáme růstu hypotečních úvěrů (jak objemu, tak počtu úvěrů).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).