Hlavní navigace

Povinné ručení zdražilo. Kteří řidiči platí víc?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 4. 2015

Cena povinného ručení se krom jiného odvozuje od kubatury. V prvním kvartále letošního roku pojistné zdražilo u všech kubatur. Nejvíce se růst cen dotkl peněženek motoristů s vozy o objemu do 1001 do 1250 kubickým centimetrů, kde povinné ručení zdražilo průměrně téměř o 16 %. Vyplývá to z dat portálu ePojisteni.cz. 

Podle statistik mají nejdražší pojištění řidiči v Praze, kde si připlatí zhruba o 1000 Kč víc než v jiných regionech. V Praze se cena pojistného zvýšila o více než 5 % a průměrná výše činí 4327 Kč. Povinné ručení je obecně dražší ve větších městech.

Z hlediska věku za pojistné platí nejvíce mladí do 22 let. Oproti zkušenějším asi o 2000 Kč více.

Cena povinného ručení se naopak zvyšovala nejméně u dvoulitrových motorizací a to o půl procenta. Výraznější zdražení se týká spíše slabších vozů, jelikož u těch s objemem motoru od 1601 kubických centimetrů je nárůst cen pojištění nižší než 2 %, uvedl David Holý ze serveru ePojisteni.cz.

Za růstem cen povinného ručení stojí tři důvody. Hlavně je to zrušení příspěvku nepojištěných motoristů do Garančního fondu, do kterého nyní musí více přispívat pojišťovny. Ty mají také vyšší náklady v souvislosti s odškodňováním za újmy na zdraví. Změnu přinesl nový občanský zákoník. Dále pojišťovnám taky přibyla povinnost odvádět příspěvky do Fondu zábrany škod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 4. 2015 15:22

    Karl (neregistrovaný) 188.122.208.---

    Tak asi budu vyjímka motor 2,0 a navýšení o 27%, nějak vám do těch statistik nezapadám :(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).