Poslat si elektřinu z domu na chatu? Sdílení vyrobené elektřiny dostalo ve vládě zelenou

Sdílet

17.8.24 (2x) FVE, solární panely, elektřina Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Nižší výdaje za elektřinu a zvýšení energetické nezávislosti. Vláda schválila 21. června 2023 novelu energetického zákona, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vlastní vyrobené elektřiny mezi členy energetických společenství nebo mezi zákazníky.

Principem komunitní energetiky bude sdílení vlastní vyrobené elektřiny. Nově si budete moct svou vlastní vyrobenou elektřinu sdílet v jiném předávacím místě, například z chaty do bytu nebo naopak. Sdílet ji takto budete moci z jednoho místa až na 10 předávacích míst, například v rámci širší rodiny. Totéž bude moct udělat i firma s více provozy nebo několik úřadů v obci.

Sdílet mezi sebou elektřinu mohou fyzické i právnické osoby, obce i neziskové organizace. Počet členů se bude počítat podle počtu předávacích míst.

Kromě aktivního zákazníka bude možné sdílet elektřinu v rámci Energetického společenství. V rámci těchto společenství bude možné založit skupiny sdílení, kde se v jedné skupině bude moci v prvním kroku zapojit až 1000 členů. Ti si budou moct posílat energii na území až 3 obcí s rozšířenou působností, nebo na území hlavního města Prahy. Územní omezení je nutné kvůli udržení stability distribuční soustavy, dostupnosti dat a zachování funkčnosti celého systému.

Například ve Francii funguje omezení na 2 km ve městě a na 20 km na venkově, zatímco v Německu sdílení na větší vzdálenosti není umožněno vůbec. Územní omezení platí také v Rakousku.

Co je nutné udělat pro vznik společenství?

  • Nejprve bude třeba založit právnickou osobu, družstvo nebo spolek a poté se zaregistrovat u Energetického regulačního úřadu.
  • Členové společenství se zároveň musí dohodnout na tom, kdo kolik bude odebírat elektřiny (tzv. alokační klíč) a tyto informace, včetně EAN kódů, nahlásí společenství na Elektroenergetické datové centrum, které je následně předá operátorovi trhu.
  • Podmínkou pro vznik komunitní energetiky je také založení Elektroenergetického datového centra (EDC), které umožní zpracovávat podrobná data o výrobě a spotřebě elektřiny v odběrných a výrobních místech zapojených do sdílení.

EDC má za úkol vytvořit základy pro digitalizaci a postupnou decentralizaci elektroenergetiky a bude také napomáhat k řízení provozu a zatížení sítí. V první fázi má první modul v rámci EDC umožnit sdílení elektřiny nejen v rámci bytového domu, ale i napříč distribučními soustavami. Například majitel chaty v jižních Čechách s fotovoltaickou elektrárnou si bude moct nasdílet elektřinu do odběrného místa v Praze, tzn. započítat výrobu elektřiny z jednoho odběrného místa se spotřebou v druhém odběrném místě v jiné lokalitě.

V elektrické síti, kde se veškerá elektřina „smíchá“, je nezbytné precizně registrovat a vyúčtovat, která elektřina komu patří a to v každé čtvrthodině zvlášť, protože v každé čtvrthodině má rozdílnou tržní cenu. Chování jednoho účastníka tedy nesmí poškozovat chování jiného účastníka trhu. Podmínkou bude tedy i instalace „chytrého“ elektroměru.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).