Hlavní navigace

Včasné výplaty důchodů se kvůli uzavřeným pobočkám nezpozdí, slibuje pošta

Sdílet

2022-04-Česká-pošta.jpg Autor: Depositphotos

Vyzvedáváte si důchod osobně na pobočce České pošty, která patří kvůli ekonomické restrukturalizaci do seznamu uzavřených? Česká správa sociálního zabezpečení společně s Českou poštou ujišťují, že se výplata vašeho důchodu nezpozdí ani o den, jen si ji budete muset vyzvednout jinde.

Hotovostních výplat důchodů probíhá v České republice přes půl milionu měsíčně, v květnu 2023 jich pošta na přepážkách vydala rovných 644 499.

Pracovníci pošty informují penzisty, kteří si na uzavíraných pobočkách chodili pro svůj důchod, že si mohou objednat donášku peněz na adresu bydliště nebo na jinou poštu, kterou si sami vyberou. K tomu postačí vyplnit žádost o změnu pobočky.

Pokud vám doručovatel nosí důchod domů a nebudete zastiženi (přičemž patříte právě pod uzavíranou pobočku), pak budou vaše peníze na této pobočce uloženy a připraveny k vyzvednutí do 30. června. Jestliže si je nevyzvednete, pak na vás peníze budou od 3. července čekat na nové pobočce. O její adrese budete informováni letáčkem o rušení pošty, dále na informačním plakátu, který je vyvěšený na stávající pobočce a také na webových stránkách České pošty.

Česká správa sociálního zabezpečení doporučuje, aby si důchodci raději nechali posílat důchod bezhotovostně na bankovní účet. Výhodou je, že si peníze nemusíte vyzvedávat osobně a nejste limitováni například dlouhodobou hospitalizací nebo letním pobytem na chalupě.

U důchodů přiznaných po 31. 12. 2009 platí důchodce každý měsíc poplatek ve výši 29 Kč (od 1. září se zvýší na 35 Kč), zatímco bezhotovostní výplata je zdarma.

V případě, že se rozhodnete pro změnu v zasílání důchodu na běžný účet, je třeba vyplnit tiskopis ČSSZ s názvem „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v ČR – majitel účtu“, případně „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v ČR“.

Vyplněný, vlastnoručně podepsaný a bankou potvrzený tiskopis můžete podat u kterékoliv Oblastní správy sociálního zabezpečení. Změna způsobu výplaty důchodu z hotovosti na účet ČSSZ se provede zpravidla od druhého výplatního měsíce po podání žádosti.

Důchod v hotovosti už ne. Co musíte zařídit, aby vám chodil na bankovní účet? Přečtěte si také:

Důchod v hotovosti už ne. Co musíte zařídit, aby vám chodil na bankovní účet?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).