Vládní novela zákona o advokacii, kterou dnes ve 3. čtení schválili poslanci, řeší vedle digitalizace některých právních úkonů a flexibilnějších podmínek pro advokátní koncipienty, také přísnější pravidla pro advokátní úschovy.
Ty se často využívají například při prodeji nemovitosti – jakožto neutrální místo, na které kupující po podpisu smlouvy dočasně složí kupní cenu dané nemovitosti. Teprve poté, kdy na katastrálním úřadu dojde k převodu nemovitosti na nového majitele, putují peníze z úschovy k prodávajícímu.
Schválený zákon o advokacii mimo jiné zvyšuje ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem a řeší problematiku advokátních úschov tak, aby se minimalizovala možnost jejich zneužívání či zpronevěřování, jako se to bohužel v minulosti několikrát stalo
, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Novela například zavádí zákaz hotovostních vkladů a výběrů pro advokáta na úschovním účtu. Do zákona se také zakotvuje vedení Elektronické knihy úschov (EKÚ), kterou už nyní spravuje Česká advokátní komora. Nadto přidává další údaje, které budou advokáti muset do EKÚ odesílat. To má umožnit lepší kontrolu nad správou úschov.
Další dlouho očekávanou novinkou je zřízení garančního fondu, ze kterého by se mělo vyplácet částečně odškodnění osob poškozených trestnou činností advokáta v souvislosti s úschovou peněžních prostředků. Zákon stanoví limit odškodnění ve výši 2,5 mil. Kč, resp. 5mil. Kč v případě, že jde o úschovu kupní ceny nemovité věci.
Připomeňme například kauzu kolem advokátky Hany Sukové, která se specializovala na obchody s nemovitostmi. Klienty, kteří si k ní během nákupu či prodeje nemovitosti uložili peníze, připravila v průběhu let o zhruba 153 milionů korun.
Změny zákona nicméně ještě musí projednat senátoři, a poté prezident.