Hlavní navigace

Poroste cena paliv na 40 Kč za litr?

Arsen Lazarevič

Dočkáme se benzínu za 40 Kč? Pro odpověď na tuto otázku jsou zásadní dvě neznámé v rovnici. Tou první je cena samotné ropy. Ropa na komoditním trhu postupně, avšak kontinuálně stoupá. V současnosti se prodává za 110 dolarů a predikce analytiku jsou vesměs takové, že v tomto roce její cena zase poroste. 

Nahrává tomu i fakt, že Evropská unie vyhlásila na Írán ropné embargo. To může nahrávat kartelu OPEC, který bude mít větší kontrolu nad cenami této suroviny. 

Druhou proměnou je vývoj koruny vůči amerického dolaru. Z hodnot z minulého týdne, kdy bylo zapotřebí na dolar vynaložit více než 20 korun, posílila koruna na současných 19,45 Kč/USD. Je pravděpodobné, že koruna zaznamená další postupné posilování. 

Zvýšení ceny benzínu by nejspíše vyprovokovala vládu k akci Ve chvíli, kdy by se cena blížila 40 korunám, tak se bezesporu musí na úrovni vlády znovu otevřít debata, jakým způsobem jsme schopni danou problematiku řešit, řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Možnosti jsou podle něj dvě: upravení daně z přidané hodnoty nebo snížení daně spotřební. 

Našli jste v článku chybu?