Hlavní navigace

Poroste cena paliv na 40 Kč za litr?

Sdílet

Arsen Lazarevič 25. 1. 2012

Dočkáme se benzínu za 40 Kč? Pro odpověď na tuto otázku jsou zásadní dvě neznámé v rovnici. Tou první je cena samotné ropy. Ropa na komoditním trhu postupně, avšak kontinuálně stoupá. V současnosti se prodává za 110 dolarů a predikce analytiku jsou vesměs takové, že v tomto roce její cena zase poroste. 

Nahrává tomu i fakt, že Evropská unie vyhlásila na Írán ropné embargo. To může nahrávat kartelu OPEC, který bude mít větší kontrolu nad cenami této suroviny. 

Druhou proměnou je vývoj koruny vůči amerického dolaru. Z hodnot z minulého týdne, kdy bylo zapotřebí na dolar vynaložit více než 20 korun, posílila koruna na současných 19,45 Kč/USD. Je pravděpodobné, že koruna zaznamená další postupné posilování. 

Zvýšení ceny benzínu by nejspíše vyprovokovala vládu k akci Ve chvíli, kdy by se cena blížila 40 korunám, tak se bezesporu musí na úrovni vlády znovu otevřít debata, jakým způsobem jsme schopni danou problematiku řešit, řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Možnosti jsou podle něj dvě: upravení daně z přidané hodnoty nebo snížení daně spotřební. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 1. 2012 8:38

  Kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  40 Kč/l se brzo dočkáme a budeme vzpomínat na levných 36... Je dobře, že je na palivech tak nízká spotřební daň a DPH, v součtu představují tyto daně pouhých 55% celkové hodnoty paliva, takže zejména státu se to vyplácí (do doby, než začneme všichni brát pohonné hmoty v zahraničí)

 • 25. 1. 2012 22:52

  Karel (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Ono se to vyplácí nám všem. Aspoň bude o setiny procenta čistší ovzduší.

 • 25. 1. 2012 13:18

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Snad jenom dnešní postřeh z Plzně. Odvezl jsem auto do servisu a jel jsem dál MHD. Protože nevím, zda-li všechno stihnu a kde možná vystoupím, koupil jsem si celodenní lístek. Ale naprosto mě zazdilo, že stál 60 korun. Teď od ledna, po staru to bylo 40. Jasně, lze si pořídit předplacenku, ale jezdím autem jinudy a MHD využiju jenom párkrát. Ale tohle je zlo. Jezdím po městě na den za cca 45 korun i po započtení drahého benzínu a zastávek. Komfort nesrovnatelnej, v autě čisto, ticho, vůně a klimatizováno a hlavně v klidu, bez chrchlajících a pomočených bezdomovců a nervózních důchodců, co spěchají na výprodeje do Kauflandu, což už je u nás obvyklý standard. Kde je ekologie? Kde je plánování dopravy? No, když si člověk potom zjistí, kolik má šéf dopravních podniků města Plzně, není se čemu divit. Měsíčně bere mnohem víc, než já za rok. A to mám slušný příjem. Takže poučení? Z auta už nevylezu a v servisu požádám i na opravu o zapůjčení náhradního vozu. MHD je pro mě luxus. A nezajímá mě, kolik stojí benzín.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).