Hlavní navigace

Krachující české banky by uměly včas předat podklady pro náhrady klientům

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 1. 2012

Pokud by se ocitla nějaká finanční instituce v insolvenci, bude umět včas, ve správném formátu a struktuře předat informace o svých klientech a jejich vkladech. Vyplývá to z testu Fondu pojištění vkladů, který si vyzkoušel 34 finančních institucí.

Všechny prověřované banky, záložny i stavební spořitelny vyhověly požadavkům testu a během osmi pracovních dnů (jak stanovuje zákon o bankách) byly schopné předat požadované informace.

Ověření je potřeba, protože v případě že by se některá finanční instituce dostala do insolvence, musí Fond pojištění vkladů podle zákona zahájit výplatu pojištěných vkladů nejpozději do 20 pracovních dnů od vyhlášení insolvence. Během této doby mezi námi a zkrachovalou bankou musí dojít k poměrně rychlé, precizní a především dostatečně zabezpečené výměně dat o jejích klientech a jejich pojištěných vkladech, uvedla výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová s tím, že vzhledem k nedávnému termínu spuštění provozu se testu nezúčastnila jen Air Bank, která v dalším kole už prověřena bude.

Stejný test by měl probíhat pravidelně každý rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).