Hlavní navigace

Poptávka po bytech v Praze extrémně převyšuje nabídku. Ceny tak ještě vzrostou

Sdílet

V Praze se v posledních letech povoluje výrazně méně bytů, než jaká je po nich poptávka. A i po povolení výstavby nastává několikaletý proces, než je možné v bytě bydlet. Nízké počty zahajovaných staveb z posledních let se tak začínají odrážet v počtech těch dokončovaných, které již třetím rokem klesají.

Podle Českého statistického úřadu bylo v Praze v lednu 2019 dokončeno 304 nových bytů. Zároveň ale bylo za stejný měsíc povoleno jen 98 nových bytů v bytových domech. Počty dokončených bytů v bytových domech v Praze se meziročně propadly o téměř 14 % na loňských 4008. Ve srovnání s rokem 2016, kdy po prodělané krizi dosáhlo zahajování bytové výstavby svého vrcholu, je to dokonce o více než 20 %.

Podle společnosti CENTRAL GROUP by ale bylo potřeba při současném přírůstku obyvatel a především pro snížení narůstajícího deficitu bytů v Praze povolovat a dokončovat ročně osm až deset tisíc bytů.

Při současné situaci to však vypadá, že bytů v hlavním městě bude i nadále kritický nedostatek, což jejich cenu ještě zvýší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).