Hlavní navigace

Ačkoli energie a bydlení zdražuje, Češi se utrácet nebojí

Sdílet

Český statistický úřad zveřejnil informace o vývoji maloobchodních tržeb, které v lednu 2019 vzrostly o 4,7 % v očištěném i neočištěném vyjádření. Z toho vyplývá, že ačkoli ceny se zvyšují, Češi se utrácení peněz nebojí.

Češi v lednu s chutí nakupovali navzdory citelnému zdražení energií, zejména elektřiny, a bydlení, které zasáhlo mnohé domácnosti. Navyšovali své výdaje zejména za nepotravinářské zboží a služby, jako je elektronika, mobilní telefony, ale také zájezdy či kultura, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Právě výdaje Čechů za rekreaci a kulturu narostly v lednu meziročně o bezmála 23 %. To je nejvyšší nárůst této položky od listopadu 2001. To svědčí o určitém optimismu. Výdaje za zájezdy a kulturu se totiž řadí k těm zbytným, jež si domácnosti mohou snadno odpustit, na rozdíl třeba od potravin, energií či bydlení.

Naopak ojetá auta Čechy aktuálně moc nelákají. Objem výdajů za auta, jejich opravu a údržbu, v lednu klesl meziročně zhruba o 5 %. Pokračuje tak pokles celého segmentu, který byla zřetelně parný už loni, zejména ve druhé polovině roku. Je projevem nasycení trhu s automobily. Domácnosti a firmy již po krizi stačily obnovit své vozové parky a do dalších nákupů vozů už se tudíž tolik nehrnou, dodává Lukáš Kovanda.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).