Služby pro domácnost by se mohly stát další možností, jak uplatnit nezaměstnané na trhu práce. Úřad práce ČR (ÚP ČR) zvažuje toto opatření jako další nástroj aktivní politiky zaměstnanosti, která by mohla vést k tvorbě nových pracovních míst, lepšímu sladění práce a rodiny a ke snížení podílu práce na černo v domácnostech.
Nezaměstnaní by si tak mohli vydělávat alespoň na částečný úvazek v tzv. drobných službách, tedy například žehlením, přípravou jídel, drobným šitím, péčí o zahradu, nakupováním nebo třeba doučováním dětí.
Opatření, které funguje v řadě evropských zemí, by podle ÚP ČR mohlo pomoci rodičům malých dětí, absolventům, osobám se zdravotním postižením nebo lidem v předdůchodovém věku. Tedy skupinám, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost.
Například ve Francii, kde tento systém existuje už od roku 1994, vzniklo 330 tisíc pracovních míst zaměřených především na oblast úklidových prací v domácnostech, ale také na péči o děti a seniory. V Belgii vzniklo za posledních 9 let více než 150 tisíc pracovních míst, v Německu pak během osmi let 240 tisíc míst,
vypočítává zpráva Úřadu práce ČR, podle které se plánuje nejprve spustit národní pilotní projekt, který prověří nastavené parametry v praxi a zároveň umožní dodatečné legislativní úpravy.
Obdobné příležitostné zaměstnávání už zhruba před deseti lety zkoušely Úřady práce v Hodoníně, Vyškově a Znojmě a podle zprávy ÚP ČR byl o taková zaměstnání velký zájem.