Potravinové doplňky představují solidně se rozvíjející byznys. Není ale vhodné, abyste věřili všem výrobkům. Potvrdil to test 20 vzorků volně prodávaných preparátů pro kloubní výživu. Více než polovina výrobků v něm neobstála. Test se přitom zaměřoval na výrobky obsahující glukosamin a chondroitin sulfát a měřil, zda výrobky skutečně obsahují tolik účinných látek, kolik výrobce na obalu uvádí.
Doporučená denní dávka glukosaminu se pohybuje v intervalu od 500 do 3000 mg, v případě chondroitinu sulfátu pak od 1200 do 1500 mg. Skutečný obsah glukosaminu se od hodnoty uváděné na obalu nejvíce lišil u výrobků Arthrocann od výrobce Annabis a Flexodon od výrobce Angelini. Ty slibují 800, respektive 500 mg látky v dávce, nicméně laboratoř naměřila jen 486 mg v prvním a 392 mg ve druhém případě. U chondroitinu nebyla deklarovaná hodnota látky dosažena téměř u poloviny testovaných vzorků,
uvádí zpráva časopisu dTest, který nechával vzorky zkoumat.
Z celkových dvaceti výrobků testem podle zprávy prošlo s dobrou známkou jen sedm. Výrobky Barny´s Inovo 5 a MaxiVita Exclusive Kloubní výživa s příchutí pomeranče, které se umístily v čele tabulky, splnily deklarovaný obsah obou látek bez problémů, uvedla k výsledkům šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová s tím, že slibované množství alespoň u jedné ze dvou sledovaných účinných látek dodržely s jedinou výjimkou všechny testované výrobky.
Hoffmanová ještě připomněla, že doplňky stravy, mezi které patří i kloubní výživy, se neřadí mezi léky, a jejich léčebné účinky nemusí být před uvedením na trh prokázány ani schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Nejsou oficiálně určené k léčbě či prevenci nemocí.