Hlavní navigace

Pokud dodavatel energie změní cenu, budete moci od smlouvy odstoupit

Sdílet

Jiří Hovorka 17. 8. 2011

18. srpna nabývá účinnosti novela energetického zákona, která přináší nová práva na stranu spotřebitele ve vztahu k dodavatelům energií.

Předně vítáme možnost zákazníka odstoupit od smlouvy v případě, že dodavatel změní cenu energie nebo smluvní podmínky, říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a upozorňuje na dosavadní praxi: Doposud často lidé uzavírali smlouvy na dobu určitou a pak se dostávali do nejrůznějších smluvních pastí, ze kterých nebylo cesty ven. Nově bude muset na takovéto změny a s nimi spojené právo na odstoupení od smlouvy bez jakýchkoli sankcí dodavatel zákazníka 30 dní předem upozornit a ten pak bude mít možnost toto právo využít do 10 dnů před účinností změny. Pokud dodavatel zákazníka včas a správně neinformuje, právo na odstoupení se prodlužuje na celé 3 měsíce.  

Novou funkci zákon přiřkne také Energetickému regulačnímu úřadu. Ten bude nyní jako jediný vykonávat dohled nad nepřiměřenými smluvnímu podmínkami dodavatelů energie. Navíc dostane pravomoc rozhodovat spory mezi zákazníkem a prodejcem. Zákazník tak podle časopisu dTest obdrží získá efektivní obranu v případě, že se dostane do s dodavatelem energie problémů, a nebude se tak muset spoléhat pouze na často pomalé soudy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).