Hlavní navigace

Podnikům ohroženým ruskými sankcemi může pomoci kurzarbeit

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 8. 2014

Podniky, na jejichž činnost dopadnou ruské sankce, mohou využít tzv. kurzarbeit. Z důvodu flexibility opatření bude ekonomická podmínka při vstupu vyžadována formou čestného prohlášení, nicméně bude předmětem následných kontrol za předem dohodnuté období (např. po ukončení účetního období, ročním auditu atd.), uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí ve své zprávě.

Ta uvádí, že příspěvek bude poskytován ve výši 30 % průměrného výdělku zaměstnance, maximálně ale do 1,4 násobku minimální mzdy, aktuálně tedy do 11 900 korun. Příspěvek může firma čerpat po dobu šesti měsíců s možným prodloužením o dalšího půl roku.

Zaměstnanec ohroženého podniku tak bude i v době částečné zaměstnanosti pobírat 90 % své průměrné mzdy s tím, že 60 % mu bude proplácet zaměstnavatel a 30 % přispěje resort práce a sociálních věcí. O poskytnutí příspěvku bude rozhodovat komise na krajských pobočkách Úřadu práce ČR, která bude složena ze zástupců ÚP ČR a dalších sociálních partnerů. 

Zásadní podmínkou pro poskytnutí příspěvku na částečnou refundaci mzdových nákladů zaměstnavatele je účast podpořených zaměstnanců na odborném vzdělávání a dalším rozvoji jejich schopností, uvádí zpráva MPSV.

Více si o principu kurzarbeitu můžete přečíst v článku Kurzarbeit po česku: Zachrání vám práci?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).