Hlavní navigace

Podle analytiků už pohonné hmoty dlouho zlevňovat nebudou

Gabriela Hájková

Ceny pohonných hmot klesají na rekordně nízké úrovně. Ačkoli ekonomové připouští, že jejich pokles ještě v následujících týdnech nemusí být u konce, největší cenové propady už jsou podle nich za námi a ceny pohonných hmot téměř na svém dně.

Krátkodobě ještě nižším cenám nahrává situace na globálních trzích. Ceny ropy a rafinérských produktů podléhají sezónním výkyvům. Jeden z takových probíhá v měsících září až listopad, kdy bývá obecně nižší poptávka po těchto komoditách a jejich ceny klesají, vysvětlil Miroslav Frayer, analytik Komerční banky s tím, že cenu černého zlata v posledních týdnech nepodporují ani zprávy ze Spojených států nebo Číny, které ukazují na slabší poptávku.

V korunovém vyjádření by cenu ropy v nejbližší době nemělo zdražovat ani výraznější posilování amerického dolaru kvůli tomu, jak americká centrální banka oddaluje zvyšování úrokových sazeb do budoucna.

Ceny pohonných hmot mohou jít krátkodobě ještě o několik jednotek procent dolů, nicméně s přicházející zimní sezónou se obnoví jejich růst. Cena ropy poroste s tím, jak se budou snižovat její zásoby a omezovat produkce a dolar bude posilovat s cyklem zvyšování úrokových sazeb v USA, vysvětlil Frayer, proč se období snižujících se cen pohonných hmot blíží ke svému konci.

Našli jste v článku chybu?