Hlavní navigace

Podle analytiků už pohonné hmoty dlouho zlevňovat nebudou

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 10. 2015

Ceny pohonných hmot klesají na rekordně nízké úrovně. Ačkoli ekonomové připouští, že jejich pokles ještě v následujících týdnech nemusí být u konce, největší cenové propady už jsou podle nich za námi a ceny pohonných hmot téměř na svém dně.

Krátkodobě ještě nižším cenám nahrává situace na globálních trzích. Ceny ropy a rafinérských produktů podléhají sezónním výkyvům. Jeden z takových probíhá v měsících září až listopad, kdy bývá obecně nižší poptávka po těchto komoditách a jejich ceny klesají, vysvětlil Miroslav Frayer, analytik Komerční banky s tím, že cenu černého zlata v posledních týdnech nepodporují ani zprávy ze Spojených států nebo Číny, které ukazují na slabší poptávku.

V korunovém vyjádření by cenu ropy v nejbližší době nemělo zdražovat ani výraznější posilování amerického dolaru kvůli tomu, jak americká centrální banka oddaluje zvyšování úrokových sazeb do budoucna.

Ceny pohonných hmot mohou jít krátkodobě ještě o několik jednotek procent dolů, nicméně s přicházející zimní sezónou se obnoví jejich růst. Cena ropy poroste s tím, jak se budou snižovat její zásoby a omezovat produkce a dolar bude posilovat s cyklem zvyšování úrokových sazeb v USA, vysvětlil Frayer, proč se období snižujících se cen pohonných hmot blíží ke svému konci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).