Hlavní navigace

Platby na podporu obnovitelných zdrojů by se měly zafixovat

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 7. 2013

Na podporu obnovitelných zdrojů (OZE) by odběratelé elektřiny neměli od příštího roku platit víc než 529 Kč za megawatthodinu. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu s odůvodněním, že tyto poplatky v poslední době rychle rostly a podpora OZE tak ohrožuje kromě peněženek domácností i konkurenceschopnost českých firem. Letos na podporu OZE platíme 583 Kč/MWh.

Poplatek na podporu OZE vzrostl během pěti let více než desetinásobně, z hodnoty 52 Kč/MWh v roce 2009 na hodnotu 583 Kč/MWh v roce 2013, vysvětluje v důvodové zprávě ministerstvo své kroky.

V současnosti kromě odběratelů elektřiny na podporu OZE putuje také podpora ze státního rozpočtu. Letos státní kasa z celkové výše podpory 44,4 mld. Kč vyplatila 11,7 mld. Kč. Novela počítá s tím, že po zastropování plateb od spotřebitelů by se zbytek podpory platil ze státního rozpočtu. Nově připojované obnovitelné zdroje (fotovoltaické elektrárny, zařízení na výrobu elektřiny z biometanu) po 1. lednu 2014 už by si podle návrhu ale musely poradit bez podpory. O dva roky později by se podpora zastavila i pro nové projekty, kde vyžaduje příprava delší dobu (například větrné či vodní elektrárny).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).