Hlavní navigace

Platby kartou na internetu se budou ověřovat důkladněji. Třeba i pomocí selfie

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 3. 2017

Vláda schválila návrh nového zákona o platebním styku, který vychází z návrhu Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), tzv. Strong Customer Authentication (SCA), tedy silné autentifikace zákazníků.

Podle lednové zprávy společnosti VISA návrh počítá s tím, že každá transakce nad 10 eur  by měla vyžadovat při potvrzení platby další ověřovací kroky, tzv. silné ověření.

Silné ověření bude probíhat při zadání platební transakce, kdy bude podle zprávy Ministerstva financí ČR vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření. Tedy údaje známé uživateli (např. vaše přihlašovací údaje), věc, kterou máte ve své moci (např. mobilní telefon) nebo případně biometrické údaje, jakými podle MF ČR kromě otisku prstu může být i selfie.

Silné ověření už se v některých případech využívá i dnes, např.  platební karta a PIN, nebo heslo do internetového bankovnictví a ověřovací SMS. Nově lidé budou moci využít nové technologie založené na biometrii, pokud sami budou chtít a banky jim takovou možnost nabídnou, uvádí zpráva ministerstva.

Nový zákon také sníží limit odpovědnosti uživatele při neautorizované transakci způsobené použitím ztracené, odcizené, nebo zneužité karty ze 150 EUR na 50 EUR a má také regulovat blokaci peněžních prostředků na platebních účtech. Například při rezervaci hotelu bude obchodník v případě, že bude chtít z platební karty předběžně blokovat odhadovanou částku útraty, povinen tuto skutečnost zákazníkovi oznámit a tuto částku blokovat až s jeho souhlasem, vysvětluje mluvčí ministerstva Michal Žurovec s tím, že následně je banka povinna, na základě skutečné útraty, rozdíl v blokovaných peněžních prostředcích na kartě ihned uvolnit. Zákon by tam měl zabránit bankám tyto peníze blokovat déle, než je nezbytně nutné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2017 21:18

    ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz

    USA stále razí embosované karty pro tzv. žehličky, to znamená platby bez jakéhokoli ověření. No a pro české banky je tento exotický až téměr pornografický způsob platby stále důvodem pro to, aby výpověď účtu byla minimálně 30 dnů.

    Pak nám do toho přijde regulace, že bude třeba dvoufaktorové "silné" ověření, myslím že důvodem proč to dávat do zákonů je špížování a kontrolování občanů. Většina bank na 3D a podobné systémy sama přechází, nejsou potřeba Orwellovské zákony od Velkého bratra. Ale ano bohužel to odpovídá to současnému trendu.

    V tomto Augiášově chlévě by se měl zavést pořádek a normální režim, ale oba extrémy viz výše zatím svědčí o přesném opaku!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).