Hlavní navigace

Visa: Nová plánovaná evropská regulace může zkomplikovat rychlé online platby kartou

Sdílet

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) předložil návrh na plošnou implementaci tzv. Strong Customer Authentication (SCA), tedy silné autentifikace zákazníků. Počítá s tím, že každá transakce nad 10 eur (zhruba 270 korun) by měla vyžadovat při potvrzení platby další ověřovací kroky, jako například zadání hesla či kódu nebo použití čtečky karty.

Podle průzkumu zadaného společností Visa v pěti evropských zemích by tato dodatečná autentizace znamenala pro spotřebitele konec expresních on-line plateb (check-out). Zákazníci by už nemohli platit jedním kliknutím ani u on-line obchodníků, kde nakupují pravidelně. Odzvonilo by také rychlým automatickým platbám v rámci mobilních aplikací, kde mají spotřebitelé již uloženou svou kartu. Visa odhaduje, že by tak byla ovlivněná polovina veškerého evropského on-line obchodu, uvádí tiskové prohlášení společnosti Visa s tím, že podle průzkumu by téměř dvě třetiny (61 %) spotřebitelů nákup vzdaly, pokud by byl proces check-outu a platby rozšířen o další kroky.

Návrh dále přináší mezinárodním webovým stránkám povinnost dodržovat při prodeji zboží evropským zákazníkům nová evropská pravidla, jinak bude nákup automaticky zamítnut, uvádí dál společnost Visa a jako další možný důsledek jmenuje i delší fronty a problémy s použitím karty na placených parkovištích či u mýtných bran, kde se nyní nevyžaduje zadávání PIN kódu.

Plán EBA přinese řadu komplikací a nepříjemností, vyšší počet zamítnutých transakcí a delší a komplikovanější platební proces. Přínos pro spotřebitele přitom bude minimální, nebo žádný, myslí si Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro ČR a Slovensko, podle kterého by správa plateb měla být o rovnováze mezi bezpečností a pohodlím a nový přístup tuto rovnováhu příliš vychyluje na jednu stranu. Komplikuje totiž spotřebiteli jeho nákup nezávisle na místě, čase a typu zařízení, z něhož transakci provádí, dodal Gajdoš.

Finální podobu navrhovaných standardů zveřejní EBA 12. ledna 2017. Opatření má odpovídat na požadavky Payment Services Directive (PSD2) – směrnici o platebních službách, která vyžaduje silnou autentifikaci zákazníků (SCA) pro všechny elektronické platby.

Míra podvodů na kartách Visa se podle Gajdoše pohybuje se na úrovni 5 centů na každých utracených 100 eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).