Hlavní navigace

6 % řidičů někdy vědomě řídilo nepojištěný vůz

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 3. 2017

Šest procent řidičů někdy vědomě řídilo nepojištěné vozidlo, nejčastěji kvůli neplacení povinného ručení. Jedno procento dokonce přiznává, že vědomě neplatí povinné ručení.  Informace vyplývají z průzkumu agentury SC&C pro Českou kancelář pojistitelů (ČKP).

Z výsledků také vyplynulo, že dvě třetiny motoristů naproti tomu nejsou spokojeny s aktuálním přístupem vůči těmto neplatičům povinného ručení a jsou přesvědčení, že by měl být zaveden systém, který by je přiměl tuto pojistku platit. Menší skupina dotázaných by raději volila udílení trestných bodů nebo vyšší pokuta od Policie ČR.

75 % motoristů pak považuje za spravedlivé, aby neplatiči povinného ručení přispívali na nepojištěné škody do garančního fondu a 90 % vlastníků vozidel je proti tomu, aby se řidiči, co platí povinné ručení, finančně podíleli na úhradě škol způsobených nepojištěnými vozy.

Ke zrušení příspěvků nepojištěných řidičů do Garančního fondu došlo v roce 2015. I nadále se z Garančního fondu platí škody nepojištěných vozidel, ale přispívají do něj pojišťovny, které i kvůli tomu (další z hlavních příčin byl růst náhrad za škody na zdraví, které přinesl nový občanský zákoník) zvýšily ceny u autopojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).