Hlavní navigace

O Vánocích více na charitu? Není důvod, myslí si Češi

Sdílet

Ačkoli jsou Vánoce obdobím, které lidi sbližuje, tak 9 z 10 Čechů nevidí důvod, proč by měli kvůli svátkům sáhnout hlouběji do kapsy a poslat speciální příspěvek na charitu. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Neznamená to však, že by lidé na dobročinnost nepřispívali vůbec. Rozhodně nejsme národ lakomců. Na dobročinné účely aspoň někdy pošlou peníze dvě třetiny lidí, své bližní ale podporujeme spíše na základě konkrétních projektů, které nás zaujaly bez ohledu na období, říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit .Více než polovina dotázaných posílá peníze na charitu pravidelně. Pokud už Češi okolo Štědrého dne dobročinnost podpoří, 78 % jich zašle peníze dětem. Muži se pak více ohlíží i na nemocné a hendikepované, ženy naopak podporují děti nebo seniory.

Naopak třetina lidí by na charitu nedala ani korunu. Nejčastěji se jedná o mladé lidi, kteří často ještě nemají vlastní stabilní příjem. Největší podíl lidí, kteří za celý rok na charitu nepřispějí vůbec, je v Královéhradeckém kraji. Tam odmítá jakékoli příspěvky přesně 58 % lidí. Naopak nejštědřejší lidé jsou v Ústeckém kraji – ti sice častěji přispívají menšími částkami než v jiných krajích, ale přispívá zde více než tři čtvrtiny lidí, což je nejvíce v republice. Rozhodně tak neplatí, že by dobročinnost závisela na bohatství kraje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2015 21:12

    kk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

    Dala jsem peníze na charitu v našem městě, pak jsem zjistila, že místní charitě zůstala třetina, zbytek spadlo do klína potřebnému Dukovi. Takže už nikam ani korunu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).