Hlavní navigace

Pět týdnů dovolené ze zákona? Podle Hospodářské komory to sníží HDP ČR až o 1 %

Sdílet

Lenka Kašparová 14. 10. 2019

Prodloužení zákonné dovolené na pět týdnů, které by mělo začít platit od roku 2020, zhorší nynější situaci na přehřátém trhu práce. Nejvíce zasáhne malé podnikatele, pro něž by mohlo znamenat existenční komplikace. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý požádal oficiálním dopisem premiéra Andreje Babiše o ujištění, že jeho vláda a Hnutí ANO tento návrh KSČM, který budou poslanci projednávat v prvním čtení tento týden, nepodpoří. Komunisté ve svém návrhu argumentují, že povinný pátý týden dovolené nebude mít na podnikatelské prostředí výrazný dopad, protože jej už teď řada podnikatelů svým zaměstnancům poskytuje jako benefit.

V Hospodářské komoře jsme na rozdíl od předkladatelů provedli analýzy na základě dat od zaměstnavatelů, ČSÚ, ministerstva financí a z průzkumů firmy Trexima. A z nich vyplývá, že čtyři týdny dovolené platí svým zaměstnancům v drtivé většině živnostníci a malé podniky, které jsou páteří naší ekonomiky, připomněl Vladimír Dlouhý.

Asi 150 tisíc zaměstnavatelů poskytuje jen čtyři týdny dovolené, zato svým zaměstnancům nabízí jiné benefity, jako jsou mimořádné odměny nebo sick days. Povinný pátý týden dovolené povede ke zvýšení nákladů o 35 miliard Kč, což se projeví na snížení výkonnosti českého hospodářství. Zavádět tuto změnu v době nedostatku kvalifikované pracovní síly na trhu práce je podle Hospodářské komory nezodpovědné a povede k dalšímu snížení produktivity. Výpadek v tvorbě zboží a služeb se může projevit snížením ročního nominálního HDP České republiky až o 1 %.

Ze všech stran slýcháme o vnějších ekonomických rizicích spojených s brexitem, ochlazováním německého hospodářství nebo obchodními válkami. Skutečný potenciál srazit českou ekonomiku na kolena má ale právě tento návrh, dodává Vladimír Dlouhý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).