Hlavní navigace

Na "pracáku" je nejméně nezaměstnaných za posledních 19 let

Sdílet

Ke konci srpna evidoval Úřad práce ČR 296 826 uchazečů o zaměstnání, což je o 6248 osob méně než v červenci, o 91 648 méně než  před rokem a zároveň nejméně za posledních 19 let.  Podíl nezaměstnaných osob klesl na 4 % (červenec 2017 – 4,1 %, srpen 2016 – 5,3 %).

Zaměstnavatelé v srpnu nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 199 273 volných míst, více než 17 400 z nich pak na DPP nebo DPČ. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za červenec 2017) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Informace vyplývají ze zveřejněných statistik Úřadu práce ČR.

Navzdory snížené aktivitě na trhu práce během prázdnin nadále rostl počet volných pracovních míst, a zároveň klesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Ke konci srpna jich bylo v evidenci nejméně od června 1998, kdy tehdejší úřady práce evidovaly 289 537 nezaměstnaných, uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková podle které vývoj na pracovním trhu nadále ovlivňují sezónní práce.

Nejvíce meziměsíčně nezaměstnanost klesla v okresech Jeseník (o 7,3 %), Písek (o 5,9 %), Rychnov nad Kněžnou (o 5,6 %), Rakovník (o 5,5 %), Děčín a Chomutov (shodně o 4,1 %), Prachatice (o 3,9 %) a Cheb (o 3,7 %).  Naopak nezaměstnanost vzrostla nejvíce v okresech Jindřichův Hradec (o 2,8 %), Benešov (o 2 %), Pelhřimov (o 1,7 %), Kolín (o 1,6 %) a Strakonice (o 1,2 %).

Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci srpna v regionech Rychnov nad Kněžnou (1,3 %), Praha-východ (1,5 %), Jindřichův Hradec (1,9 %), Písek (2 %), Benešov, Pelhřimov a Jičín (shodně 2,1 %), Praha západ, Cheb a Plzeň-jih (shodně 2,2 %). Nejvyšší naopak v okresech Karviná (9,3 %), Most (8,7 %), Ostrava-město (7,6 %), Ústí nad Labem (7,2 %), Bruntál (6,6 %), Chomutov (6,4 %), Hodonín (5,9 %), Děčín a Brno-město (oba 5,8 %).  Podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 3,5 % a žen na 4,4 %.

Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo nástrojaře. Tradičně velká poptávka je také po technických profesích napříč všemi obory.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 9. 2017 9:31

  Důchodce (neregistrovaný) 77.234.40.---

  A mne by třeba zajímalo kolik lidí bylo šikanózně vyřazeno z evidence úřadu práce, bez toho, že měli sehnané zaměstnání (práci). Dále kolik lidí tam z těchto důvodú ani nejde, protože jsou dlouhodobě nezaměstnaní a nevěří, že je pro ně nějaká pomoc ve sprostředkování vhodného zaměstnání. Dále kolik lidí bylo násilím nahnáno do předčasného důchodu z dramatickým trvalým krácením tohoto důchodu, které není výpočetně adekvátní oné "prodloužené" době pobírání starobního důchodu. Dále kolik lidí si raději platí v předdůchodovém věku dobrovolné důchodové pojištění a zdravotní pojištění, protože pro ně není vzhledem k jejich věku vhodná práce a na vhodnou práci o ně firmami není absolutně žádný zájem. A to přes to, že ústava tohoto státu zaručuje právo na práci. Stát se však na vytvoření takových podmínek nijak nepodílí. - Jde především o obtížně zaměstnatelné skupiny, jako věkově hendikepované, kteří při ztrátě dosavadní práce na kterou měli kvalifikaci a léta praxe už takovou práci neseženou nebo je v jejich původní profesi není z důvodu jejich věku ochoten již nikdo zaměstnat a pro něž pak obvykle zbývá práce pro kterou nemají pár let před důchodem potřebnou kvalifikaci ani praxi. Takovou práci pak z důvodů fyzické náročnosti a zdravotních obtíží, které tento věk již přináší nejsou schopni vykonávat. A mohlo by se dlouho ve výčtu pokračovat dále. (Romové, lidé z výkonu trestu, lidé bez domova, lidé v exekuci, lidé v částečné invaliditě, mladí po škole - vyučení žijící v místě kde pro ně prostě práce není - a když není tak není - a stěhování a shánění bydlení v místě případné práce je ekonomicky absolutně núnosné .... ) A přesto všechno je zde jediný imperativ státu, že totiž nezaměstnanost klesá a jsme v tom v Evropě nejlepší. A je to přitom LEŽ, LEŽ a ještě jednou LEŽ.

 • 15. 12. 2017 16:28

  samoživitelka (neregistrovaný) ---.gw.selfnet.cz

  ve všem máte pravdu , mě to také zajímá, kolik rodin dále pobírá sociální dávky , na bydlení .
  úřad práce tvrdě zapracoval, aby se stav snížil, odhlašují i lidi s částečným důchodem, aby snížili čísla,
  lidem práci nedává a tudíš se o nic nestarají, jen o ty čísla a to je zbytečná investice
  .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).