Spočítejte si...

Zavřít

Palivo CNG by příští rok nemělo téměř zdražovat

Zemní plyn by jako palivo pro automobily neměl v příštím roce téměř zdražit. Ačkoli je cena CNG ovlivňována vývojem na komoditních burzách, podléhá menším vlivům než ropa, na které závisí cena benzínu a nafty.

Důvodem, proč je cena zemního plynu na burze většinou stabilnější, je zejména rozdílný původ této komodity. Zemní plyn pochází hlavně ze Severního moře a Ruska, ropa ze středního východu, vysvětlil Jiří Lachout, odborník na CNG ze společnosti E.ON Energie.

Rozdíl v ceně CNG oproti benzínu či naftě se navíc v poslední době stále zvětšuje a to ve prospěch zemního plynu. Ještě v roce 2010 byl rozdíl ceny mezi CNG na jedné a naftou či benzínem na druhé straně cca 7 Kč, nyní je to již 10 Kč, uvedl Zdeněk Prokopec ze serveru CNGplus.cz srovnání vycházející z porovnání 1 kilogramu zemního plynu s 1 litrem běžných paliv. Řekl také, že kilogram CNG ale odpovídá spíše 1,4 litru benzínu a zhruba 1,2 litru motorové nafty a reálné rozdíly v ceně jsou proto ještě vyšší.

V současnosti je cena CNG zatížena spotřební daní ve výši 0,36 Kč/m3 (1 litru benzínu). Do roku 2020 by měla tato daň vzrůst na 2,80 Kč/m3

V roce 2015 by nemělo dojít k výraznému zdražení CNG. Drobný nárůst ceny bude souviset se zvýšením daně ze zemního plynu. Cenu CNG ovlivňují také poplatky za distribuci zemního plynu, které stanovuje Energetický regulační úřadu. 

EU proti igelitkám: Do budoucna za ně budeme platit UNIQA nabízí pojištění odpovědnosti pro vrcholové manažery