Hlavní navigace

Důchodový věk by měl růst, spočítali statistici

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 2. 2019
Důchody, důchodci Autor: Depositphotos

Český statistický úřad poprvé vypracoval pro vládu zprávu o důchodovém systému. Podle statistiků je nutné zvýšit důchodový věk. Dnešní pětadvacátníci by měli jít do důchodu až po 67. roce života. Zda se důchodový věk posune a jak, ale záleží na politicích, informuje server idnes.cz.

Na základě závěrů statistiků nyní musí ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovat zprávu pro vládu. Ta ji má dostat nejpozději do půlky roku a má sledovat, zda Češi mezi 25 a 54 roky věku prožijí v důchodu zhruba čtvrtinu života (24 až 26 procent). Pokud by se z propočtů ukázalo, že se vymkli z rozmezí, mělo by ministerstvo práce navrhnout, jak důchodový věk upravit.

Jak to celé funguje? Čtěte podrobnosti v textu Důchodový věk má nová pravidla. Strop na 65 letech je dopředu zralý na odstřel.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 2. 2019 11:15

  Kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Když jsem začal před 20 lety pracovat, stát ihned začal inkasovat sociální pojištění (jak já raději řákám sociální loterii), stát se neptal jestli se chci tohoto sociálního experimentu zůčastnit. Nikdy mi nepoděkoval, jen automaticky bral. Doba pro odchod do důchodu byla stanovena na 60 let. Ejhle, uvěřil jsem, že to ten stát myslí dobře... ejhle, v průběhu let začal stát jednostraně měnit podmínky. Už to nebylo nutných odpracovaných 25 let a dosažení věku 60. Stát to bez mého souhlasu upravil na 35 let pojištění a 65 let jako hranici pro odchod do důchoudu. Vrátí mi při změně podmínek co mi nedobrovolně vzal? Nikoliv, je to přeci stát... Do důchodu mám 23 let daleko, už nepracuji pro stát, pracuji jen na sobě a čistě pro sebe. Stát už neuvidí ani korunu, není totiž důvod. Dneska platí hranice 65 let, pokud bych se přiblížil k této hranici, stát jí pohodlně posune - 67 let nebo více... tak aby mu to vycházelo. Pokud bychom žili v demokratické společnosti, měl by stát poplatníkovi oznámit - dnes začínáš pracovat, já z tvého výdělku budu hbitě inkasovat. Musíš odpracovat 35 let a pokud dosáhneš 65 let budu ti vyplácet důchod. Jasně daná pravidla na začátku "pojistného" vztahu. Bohužel to u nás nejde, stát se musí vždycky snažit s občanem vydrbat. proto nyní já vydrbávám s ním...

 • 1. 2. 2019 16:07

  Důchodce (neregistrovaný) 185.246.210.---

  Pane Kamile, doporučuji vám jít se léčit. A všem co vám dávají + taky. Jestli se dožijete patřičného věku, bude to pro vás velmi nepříjemné probuzení z rauše. Doporučuji tedy léčbu neodkládat !

 • 1. 2. 2019 17:30

  Kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Proč myslíte? Já do důchodu půjdu patřičně zajištěn, díky vlastní nezdaněné práci :-) Mám takový svůj vlastní "sociální systém" Výhoda mého systému je, že v něm vždycky budou peníze, jelikož neplatím zbytečné úředníky nebo snad politiky nebo důchodce jako vy :-)

 • 2. 2. 2019 10:18

  Již Důchodce (neregistrovaný) 185.246.210.---

  Díky vlastní nezdaněné práci :-) ? Nóóó .... Já znám pouze 2 formy vlastní nezdaněné práce. Ta první je páchaní trestné činnosti a ano, tam se opravdu, ale opravdu nic nedaní, tam je veškerý "příjem" dovedně skryt. Ale, nesmí vás vyhmátnout ! Ta druhá forma je vlastně zdokonalením té první. A to je podnikání, kde pan podnikatel se živí odíráním těch, kteří na něj pracují. Pravda ovšem je, že toto sofistikované podnikání se snaží někteří kolíci dostat do zákonů a legalizovat. A pracují na tom již od 90. let. Prostě, žijeme v takové době. Já vám jen přeji a to bez ironie, aby jste se ve svých záměrech nepřepočítal. Znám ze svého okolí několik chytrolínů, kteří si "mysleli" ...., ale zapoměli na staré známé přísloví. Že, myslet znamená h o v n o vědět. A pak z té skutečnosti byli poněkud vyplašení.

 • 2. 2. 2019 10:39

  Kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Znáte těch forem příliš málo, máte omezené obzory, možná i vnímání okolního světa. Nejsem podnikatel a neživím nikoho jiného než sebe. Vím přesně kolik vydělám, vím přesně kolik mi zůstane. Vím přesně kolik si odložím do svého "sociálního" fondu, který mi nikdo nevytuneluje a nikdo mi z něj nebere 45% což je průměrné zdanění práce v ČR. Vyplašení budou jistě dnešní tricátníci a čtyřicátníci, jelikož celý produktivní život budou odvádět nesmyslně vysoké odvody na státní produkty, které nemají garantovaný užitek. Až tyto skupiny pracujících půjdou do důchodu (pokud někdy) budou poněkud vyplašení z výše důchodu (pokud nějaká bude). Pan Babiš už tou dobou bude po smrti, stejně jako nynější důchodci, kteří těžili z toho, že ekonomika "šlape" Škoda, že v době, kdy ekonomika šlape si stát nevytváří rezervy na budoucí důchodový systém. Bude velmi jednoduché potom říci sorry jako, měli jste si důchodci šetřit... Kdyby nynější "šlapající" úspory stát neprohospodařil - neprožral - na platech státních úředníků, mohlo by to být v budoucnu jinak. Jednoznačně jsem pochopil výzvu musíte si spořit tak, že si spořím, stát k tomu jako drahého prostředníka nepotřebuji.

 • 3. 2. 2019 16:46

  Pl (neregistrovaný) 195.26.25.---

  Naprostý souhlas pane Kamile...
  Posledních 8 let se tu děje cosi nepochopitelného a ještě někteří tomu nepochopitelně tleskají...
  Schopny lidi se preventivně zavírají(dnes uz tam nejsou jen neřádi,ale i mnoho dalších co překážejí někomu,aby náhodou něco nevydelali a nedělali konkurenci).Nadlidí ožebračují pod hlavičkou státu ostatní pracující..co ze strachu vzdaly podnikani a jakékoli jiné aktivity a dřou v jejich holportech...daně odvádí v zahraničí...a nemáte za tyto odvody jistotu ničeho...ani spravedlivého soudu...natož důchodu

 • 3. 2. 2019 16:53

  Pl (neregistrovaný) 195.26.25.---

  Ještě dodám...že také znám způsob jak vydělat,nepod­vádět,nekrást­...a nepodílet se na bezvýznamných investicích do bezvýznamného sociálního systému a raději se zajišťovat ve své režiji...ale nebudu to komentovat,protože když to sleduji tak věřím ,že sociální loupežníci by nás s chutí o toto připravili....
  Člověk zcela ztrácí viru v jakoukoli svobodu....

 • 5. 2. 2019 5:31

  J, Novák

  Já bych vám jen připomněl, že třeba takový Al Capone neskončil v base kvůli vraždám, které měl zcela jistě na krku, ale kvůli tomu, že neplatil daně. Takže, Kamile, na to pozor! Ale třeba skutečně děláte činnost, která nepodléhá žádnému zdanění... V tom případě se samozřejmě omlouvám. :))

 • 2. 3. 2019 16:13

  Statistik (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Dobrý den,
  nevím jak statistický úřad dochází k přesvědčení, že se lidský věk bude prodlužovat. Vytahal jsem si ze stránek Českého statistického úřadu údaje o počtu zemřelých mužů (žádné zavádějící pravděpodobnosti dožití) cca v 10 letech do roku 2014 a rostoucí trend počtu úmrtí je ve věkových kategoriích nad 85 let a pak věkové kategorie 65 - 70 a 70 - 75. Nebo-li v těchto věkových kategoriích umírá čím dál více lidí. Takže si jich mnoho důchodu moc neužije

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).