Hlavní navigace

Odboráři chtějí na vánoční svátky zavřít obchody

Jiří Hovorka

Odbory připravili návrh zákona, který má zakázat či regulovat provozní dobu obchodních řetězců ve sváteční dny. Novinářům to řekl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař. Nyní podle něj hledají zákonodárce, který by jejich legislativní návrh předložil sněmovně.

Návrh odborářů počítá s tím, že na Štědrý den by velké supermarkety a hypermarkety mohly mít otevřeno maximálně do 14.00. O vánočních svátcích by pak velké obchody musely zůstat zavřené. Většina obchodních řetězců letos podle ČTK ponechá prodejny zavřené pouze 25. prosince, aby je hned následující den znovu otevřela. Zavřené prodejny oba dva vánoční svátky nechávají pouze některé diskontní řetězce.

Podle odborářského návrhu by prodej měl být regulován v polovině z 12 státních svátků. Bude na sněmovně, které z významných dnů vybere, uvedl Voslař, podle kterého by provoz velkých obchodů měl být kromě vánočních svátků zakázán například také na Velikonoce a 17. listopadu. Omezení provozní doby se naopak nemá vztahovat na prodejny s plochou menší než 200 metrů čtverečních, večerky či malé ochody, které fungují například na nádražích či čerpacích stanicích.


Našli jste v článku chybu?