Hlavní navigace

Od příštího roku vám vyřídí pas jakýkoli úřad

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 5. 2015

Získání pasu bude jednodušší. Od příštího roku si ho totiž budete moci vyřídit na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, stejně jako například občanský průkaz. Zprávu přinesl deník  Hospodářské noviny.

Od příštího roku by se také měly přestat vydávat tzv. rychlopasy, které úřad vyřizuje za příplatek do 15 dnů a mají půlroční platnost. Nově by se měly vydávat pasy jen se strojově čitelnými biometrickými údaji. I ty ale bude možné pořídit rychleji. Místo rychlopasů se podle Hospodářských novin budou na vyžádání vydávat tzv. blesky, které dostanete do šesti dnů i s biometrikou. Platnost nebude nijak zkrácená (budou platit 10 let).

Za nový pas ve zrychleném režimu si ale připlatíte víc. Nyní za rychlopas žadatel zaplatí 1500 Kč nebo 1000 Kč pokud je ve věku do 15 let. Za vydání pasu s biometrikou do šesti dnů zaplatí dospělí 4000 Kč a žadatel do 15 let pak 2000 Kč. Nově už ho ale nepořídíte na zastupitelských úřadech v zahraničí, protože ambasády by takto zrychlený režim vydání dokladu nezvládaly. Za klasický pas, který obdržíte do jednoho měsíce, zaplatíte stále 600 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).