Hlavní navigace

Firmu založíte rychleji. Nová aplikace umožní online zápisy do rejstříků

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 5. 2015

Proces zakládání nové firmy se urychlí. Pomůže tomu nová aplikace ministerstva spravedlnosti, která umožňuje notářům online zápis do obchodního rejstříku a dalších podobných veřejných rejstříků.

Vedle rejstříkových soudů se tak proces urychlí. Kromě toho je od května v platnosti také novela, která snížila soudní poplatky u zápisů prováděných notáři, takže vyjdou levněji než právě u rejstříkových soudů.

Příklad

Poplatek za založení (první zápis) akciové společnosti činí u notáře 8000 korun, zatímco u soudu 12 000 korun. Za založení společnosti s ručením omezeným (první zápis) je soudní poplatek u notáře 2700 korun a u soudu pak 6000 korun.

V případě provádění změn nebo doplnění zápisu zaplatíte u notáře 1000 korun bez DPH, u soudu 2000 korun bez DPH. (Za provedení samotného zápisu vám notář naúčtuje 300 Kč bez DPH.)

Větší vytížení notářů by mohlo pomoci i urychlení činnosti rejstříkových soudů. Notáři budou moci na základě sepsání notářského zápisu a úhrady soudního poplatku provést zápis do rejstříku hned a online a vy tak můžete získat výpis z veřejného rejstříku s provedenými změnami ihned po zápisu. Notář zároveň zašle rejstříkovému soudu v elektronické podobě písemnosti do spisu a pak založí příslušné listiny do sbírky listin.

Kromě obchodního rejstříku notáři budou moci dělat přímé zápisy také do spolkového a  nadačního rejstříku, rejstříku obecně prospěšných společností, rejstříku ústavů nebo do rejstříku společenství vlastníků jednotek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).