Neplaťte za ubytování podvodníkům

19. 5. 2015

Sdílet

Objednáváte-li si ubytování na zahraniční dovolenou přes internet, ověřte si pořádně, zda platbu neposíláte podvodníkovi. Falešné nabídky ubytování totiž mohou působit velmi věrohodně. Podvodníci totiž často používají i jména seriózních serverů zprostředkujících ubytování.

Pokud na internetu najdete cenově výhodnou nabídku ubytování s tím, že popis a podrobnosti najdete na přiloženém odkazu, který vede na seriózní zprostředkovatelský server, ještě to neznamená, že původní stránky nejsou podvodné. Hotel či penzion totiž mohou skutečně existovat a svou nabídku mít umístěnou na zprostředkovatelském serveru, původní web s lákavou nabídkou už ale může být falešný. Právě zde pak najdete instrukce s mailovou adresou, kde ubytování objednat, ze které přijde následně výzva k úhradě ubytování převodem na účet. Pak ale může komunikace nadobro ustat.

Podobnou zkušenost zažila například Češka, která v domnění, že platí za ubytování v luxusní chatě v Alpách zaplatila podvodníkovi na účet částku kolem 40 000 Kč.

Jako referenční odkaz pro svoji fiktivní nabídku zneužil web velké irské společnosti, která pobyty seriózně zprostředkovává pro reálné ubytovatele. Penzion daného jména tedy existuje, ale návštěvu této zákaznice rozhodně nečekal. Za domnělé ubytování přitom spotřebitelka zaplatila bankovním převodem na účet ve Velké Británii 1450 eur, uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest s tím, že naděje dostat peníze zpět není u internetových podvodníků většinou velká, nicméně je možné takový podvod nahlásit britské policii na jejím serveru www.actionfraud.police.uk. 

Pokud chcete objednávat ubytování po vlastní ose, musíte být obezřetní a číst například podrobně instrukce přímo zprostředkovatelského serveru. Pak můžete například zjistit, že ten se zájemci o ubytování právě kvůli podvodům komunikuje výhradně přes vlastní web a nikoli přes e-mail.

A úhrada ubytování má proběhnout prostřednictvím jeho platební brány, nikoli bankovním převodem na účet fyzické osoby ve Velké Británii, vysvětlil také Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci (ESC).

Než proto pošlete peníze, zkuste zjistit zkušenosti jiných ubytovaných, zavolat přímo do ubytovacího zařízení či zprostředkovatelské společnosti a ověřit pravost e-mailového spojení i číslo účtu, kam budete posílat peníze. Například podvedená platila peníze na účet soukromé osoby přestože se v mailu od podvodníka uvádělo, že platí zprostředkovatelské společnosti, tedy osobě právnické.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).