Hlavní navigace

Od příštího roku budou klienti zkrachovalých bank vypláceni rychleji. Fond je připraven

Sdílet

Jiří Hovorka 11. 11. 2010

Od roku 2011 bude platit novela zákona o bankách, která kromě zvýšení limitu pro pojištění vkladů v bankách, záložnách a stavebních spořitelnách z 50 000 EUR na dvojnásobek zkracuje zákonnou lhůtu pro zahájení výplaty náhrad. Zatímco nyní má Fond pojištění vkladů povinnost zahájit výplaty do tří měsíců od doby, kdy od České národní banky obdrží oznámení o neschopnosti banky dostát svým závazkům, od Nového roku se tato doba zkrátí na 20 dní. Více: Při krachu banky a záložny dostanete až 2,5 milionu korun

Již dříve fond oznámil, že kvůli této změně musí výrazně změnit technologie, které v současné době využívá a zhruba měsíc a půl před koncem roku nyní hlásí úspěšné dokončení příprav.

Nové technologické řešení nám v případě, kdy by došlo ke krachu některé z bank podléhající českému systému pojištění vkladů, umožní zahájit výplatu náhrady vkladů podstatně rychleji, než tomu bylo doposud, říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů. Pro dodržení nově stanovených termínů bylo nutné vedle samotného informačního systému vyvinout i speciální nástroj pro šifrování a komprimaci souborů předávaných z bank do FPV a naopak. Při nastavení nového mechanismu jsme zároveň kladli maximální důraz na zabezpečení dat, ochranu osobních údajů i nezávislost na konkrétních informačních systémech jednotlivých finančních institucí, dodává.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).