Hlavní navigace

Od ledna můžete od některých smluv odstupovat i po roce

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 12. 2013

Nový občanský zákoník neovlivní jen spotřebitele, ale i samotné obchodníky. Pro vás to většinou bude znamenat větší komfort a bezpečí při nakupování. Jednou z novinek je například změna při uzavírání tzv. distančních smluv. Distanční smlouvou je ta, kdy nejsou v době jejího uzavření obě strany osobně přítomny. Nejčastěji je tedy uzavírána například prostředky elektronické komunikace.

I nadále budete mít možnost od smlouvy odstoupit do 14 dnů. Dosud platilo, že do 14 dnů muselo být odstoupení doručeno přímo k podnikateli. Nově bude stačit, když písemné odstoupení spotřebitel do 14 dnů jen odešle. 

Následně běží další lhůta v délce 14 dnů na vrácení zboží. Opět stačí, aby ho spotřebitel odeslal i zmíněný 14. den, tedy vlastně měsíc od uzavření smlouvy.

V případě, že je na základě jedné smlouvy dodáváno vícero zboží v různých dodávkách (pokud např. některé není momentálně na skladě), počíná běžet lhůta pro odstoupení od smlouvy až od poslední dodávky. Pokud by na základě smlouvy ale mělo docházet k opakovanému plnění toho samého zboží, běží tato lhůta od první dodávky.

Pokud navíc nebudete poučeni o právu od smlouvy odstoupit, prodlouží se vám tato lhůta od ledna o jeden rok. Pokud obchodník dodá spotřebiteli informaci o možnosti odstoupit dodatečně, běží 14denní lhůta právě od data předání této informace. Více informací najdete v článku 6 nových změn práv spotřebitelů: přehlednější smlouvy a větší ochrana

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).