Hlavní navigace

Od 15.6. se zruší roamingové poplatky. Kolik vás bude stát volání, SMS a internet?

Sdílet

Veronika Doskočilová

Od 15. června 2017 se na základě nařízení zruší roamingové poplatky v Evropské unii. Následně budete moci v rámci programu „Roam like at home“ využívat veškeré mobilní telefonní služby ve všech zemích Evropské unie za ceny, které platíte v České republice.

Toto nařízení se netýká pouze České republiky, ale všech osob, které v jiných státech EU používají SIM kartu ze státu svého bydliště nebo ze státu, kde mají stabilní vazby (práce, studium, apod.). Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost dTest.

Nařízení se bude vztahovat na nové, ale i stávající smlouvy. Pro možnost využívat služby za stejnou cenu doma i v zahraničí není nutné se někam registrovat. Operátor po vás ale může chtít doložit, že skutečně bydlíte v České republice, případně že skutečně máte vazbu na Českou republiku – tedy že tu pracujete, studujete atd.

Pokud máte předplacenou mobilní kartu, budete moci v zahraničí využívat služby do výše vašeho kreditu. Cena za 1 MB by neměla přesáhnout cenu 0,21 Kč/MB. Jestliže ale máte mobilní tarif, můžete čerpat volné minuty a SMS v celém sjednaném objemu. To pro držitele neomezeného tarifu představuje velkou výhodu. Výše dat použitelných v zahraničí se pak určí jako dvojnásobek datového objemu, který lze pořídit za měsíční cenu tarifu.

Vše má ale své meze. Když operátor zjistí, že za 4 měsíce jste více než 2 měsíce strávili v zahraničí a využití roamingových služeb přesáhlo vaši domácí spotřebu, pošle vám upozornění. Pak vám běží 14 denní lhůta, ve které musíte podat vysvětlení. A jestliže zůstanete v zahraničí i nadále, má operátor právo účtovat vám příplatky ve výši maximálních velkoobchodních cen (0,86 Kč/min, 0,27 Kč/SMS a 0,21 Kč/MB).

Nic vám samozřejmě nebrání si i nadále zakoupit SIM kartu v jiném státě EU a využívat místních operátorů. Pokud ale v dané zemi nebydlíte, nestudujete ani nepracujete, nebudete moci výše uvedených výhod využívat.

Našli jste v článku chybu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).