Hlavní navigace

Od 15.6. se zruší roamingové poplatky. Kolik vás bude stát volání, SMS a internet?

Sdílet

Od 15. června 2017 se na základě nařízení zruší roamingové poplatky v Evropské unii. Následně budete moci v rámci programu „Roam like at home“ využívat veškeré mobilní telefonní služby ve všech zemích Evropské unie za ceny, které platíte v České republice.

Toto nařízení se netýká pouze České republiky, ale všech osob, které v jiných státech EU používají SIM kartu ze státu svého bydliště nebo ze státu, kde mají stabilní vazby (práce, studium, apod.). Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost dTest.

Nařízení se bude vztahovat na nové, ale i stávající smlouvy. Pro možnost využívat služby za stejnou cenu doma i v zahraničí není nutné se někam registrovat. Operátor po vás ale může chtít doložit, že skutečně bydlíte v České republice, případně že skutečně máte vazbu na Českou republiku – tedy že tu pracujete, studujete atd.

Pokud máte předplacenou mobilní kartu, budete moci v zahraničí využívat služby do výše vašeho kreditu. Cena za 1 MB by neměla přesáhnout cenu 0,21 Kč/MB. Jestliže ale máte mobilní tarif, můžete čerpat volné minuty a SMS v celém sjednaném objemu. To pro držitele neomezeného tarifu představuje velkou výhodu. Výše dat použitelných v zahraničí se pak určí jako dvojnásobek datového objemu, který lze pořídit za měsíční cenu tarifu.

Vše má ale své meze. Když operátor zjistí, že za 4 měsíce jste více než 2 měsíce strávili v zahraničí a využití roamingových služeb přesáhlo vaši domácí spotřebu, pošle vám upozornění. Pak vám běží 14 denní lhůta, ve které musíte podat vysvětlení. A jestliže zůstanete v zahraničí i nadále, má operátor právo účtovat vám příplatky ve výši maximálních velkoobchodních cen (0,86 Kč/min, 0,27 Kč/SMS a 0,21 Kč/MB).

Nic vám samozřejmě nebrání si i nadále zakoupit SIM kartu v jiném státě EU a využívat místních operátorů. Pokud ale v dané zemi nebydlíte, nestudujete ani nepracujete, nebudete moci výše uvedených výhod využívat.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 2. 2017 11:33

  Jaro (neregistrovaný)

  No, takže když to shrnu, vlk se nažral a koza zůstala stejná nebo se pletu ? Je to vlastně jen tak na tu dovolenou a to je asi tak všechno, když to jde pouze na 2 měsíce. Já jsem čekal od zrušení roamingu to, že vyfakuju zdejší 3 kartelové operátory a koupím si např. polskou simku a budu mít neomezený tarif např. za 200,- Kč a budu ji používat u nás. Takže se vlastně nic moc neděje. Naši slavná trojka se tohodle vůbec nemusí obávat. Pokud se mýlím, rád si vyslechnu opravu :-)

 • 7. 2. 2017 13:39

  Pavel (neregistrovaný)

  Kurňa a přitom by mu to mělo být jedno ne? Teoreticky vzato je šumák, zda-li bych pak volal dva měsíce doma nebo v cizině ne?
  Ono už třeba předražené SMS zprávy, na těch se snad dost nakapsoval ne? pro pár bajtíků, co proletí BTS platit takové ceny? To už se skutečně vyplatí si koupit nějakou kartu venku a volat za levněji tam.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).