O čem Češi sní? Kvůli bydlení či autu jsme schopní se uskromnit

13. 7. 2018

Sdílet

Koupě nebo rekonstrukce nemovitosti, nové auto nebo exotická dovolená. O tom sní Češi nejčastěji, když se jich zeptáte na přání, která se dají reálně naplnit. V průzkumu to udělala úvěrová společnost Home Credit. Pouze při snění bez reálných činů zůstává přibližně desetina respondentů. 

Co jsou Češi ochotni obětovat pro splnění svých přání? Průzkum nám ukázal, že téměř 60 procent Čechů se pro přiblížení k svým snům nebojí uskromnit. Třetina Čechů naopak deklaruje ochotu obětovat i svůj čas a nezdráhá si najít i další práci nebo věnovat čas vzdělávání neboli rekvalifikaci. Našlo se i 12 procent těch, kteří jsou ochotni se vzdát svých zlozvyků jako je kouření či pití alkoholu, které též ubírají nějakou tu částku z domácího rozpočtu, uvádí analytik trhu Jaroslav Ondrušek ze společnosti Home Credit.

Téměř 60 procent Čechů se cítí být v dosahovaní svých přání spíše aktivní. Pětina přiznává, že pro to v skutečnosti dělá jen minimum. Ve snaze splnit si své sny v blízké budoucnosti si 50 procent Čechů odkládá část svých příjmů. Polovina z nich uvedla, že tak činí pravidelně, další polovina dává peníze bokem alespoň příležitostně. Víc než třetina Čechů ale přiznává, že taky pokouší štěstí a občas si vsadí nebo koupí los. Dva z deseti respondentů v průzkumu sdělili, že k naplnění svých snů hodlají využít nějaký z úvěrových produktů.

Plnění přání vyžaduje často kus odhodlání, či dokonce obětování části svého volného času. Vypadá to ale tak, že většině Čechů se už alespoň jeden z takových snů podařilo splnit. Víc než 60 procent respondentů úspěšně proměnilo sen ve skutečnost. Víc než třetina se ke svým přáním přiblížila díky tomu, že si pravidelně odkládala peníze bokem, nebo se na čas uskromnili. Řešením byl taky úvěr, a to až ve čtyřech z deseti případů. Téměř dvacet procent investovalo a podnikalo, čímž si dokázali financovat své sny.

Našli se i tací, kteří se k svému snu dostali poměrně jednoduše. Šesti procentem se podařilo splnit si sen díky dědictví a dvě procenta respondentů za to vděčí uzavření sňatku. V loterii však štěstí neměl žádný z respondentů, dodává Ondrušek.

Průzkum byl realizován od 18. do 24. května metodou CAWI, na reprezentativní vzorce české populace 400 respondentů, ve věku 18–60 let.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).