Hlavní navigace

Průměrný český investor do fondů byl v prvním pololetí ve ztrátě

Sdílet

Jiří Hovorka 13. 7. 2018

Průměrný český fondový investor za první pololetí roku 2018 skončil podle Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select ve ztrátě 0,89 procenta. Mohou za to především obchodní války amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou, Evropou a Kanadou a jejich negativní dopad na akciové trhy.

Americké akcie jsou od začátku roku ve ztrátě 1,5 procenta a evropské ztratily dokonce tři procenta. To se negativně odráží i na výkonnosti českých investičních fondů, které od začátku roku poklesly o téměř procento. Za posledních pět let je však průměrný český investor v zisku 16,37 procenta.

V návaznosti na příležitosti vidíme na trzích také více rizik, která hrála důležitou roli v prvním pololetí. Ty mohou znatelně zamíchat kartami v neprospěch českého fondového investora. Příkladem je geopolitická situace a její vliv na ropu, Trumpovy obchodní války, inflační riziko a růst úrokových sazeb, říká Jan Macek, produktový manažer poradenské společnosti Swiss Life Select.

Pevně věříme, že z nejhoršího jsme se již dostali. Zmiňované negativní faktory jsou z našeho pohledu plně vceněny ve finančních trzích, které tak mohou naplno těžit jak  z pozitivních zpráv z vývoje ekonomiky, tak z uklidnění politicky motivovaných obchodních válek. Jednoduše řečeno, o moc hůře letos být nemůže, dodává Macek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).