Hlavní navigace

Novela insolvenčního zákona by mohla podle Bankovní asociace ohrozit úvěrový trh

Sdílet

Novela insolventního zákona by podle České bankovní asociace (ČBA) mohla znamenat pro úvěrové financování velkou změnu oproti dosavadní praxi. Část novely, kterou ČBA považuje za závadnou, totiž umožní novém věřiteli, který poskytne firmě úvěr v insolvenci, participovat na zástavách, které už byly před tím zastaveny někomu jinému. Tím se změní pozice dosavadních věřitelů, jejichž výše zástavy se tak může snížit přibývajícím počtem jiných věřitelů. Jejich počet totiž není v novele nijak omezen. Původní věřitel tak bude v nejistotě ohledně výše uspokojení, neboť jeho podíl se bude snižovat. Novela nijak ani neodlišuje, zda bude věřitelem právnická či fyzická osoba.

Podle ČBA nastane i problém s oceněním majetku, věřitel jej bude muset oceňovat velmi nízko a nebo bude muset tento důsledek promítnout do zvýšení rizikové marže a zvýšit tak úroky nebo poplatky. Nakonec by podle asociace toto opatření mohlo vést paradoxně ke snížení počtu úvěrů v ekonomice. Banky by totiž mohly omezit úvěry méně bonitním klientům nebo s úvěrovým financováním počkat, až bude klient v insolventním řízení, což je pro věřitele výhodnější pozice právě díky participaci na zástavě.

Navíc může novela díky této své části přispět paradoxně k většímu počtu insolvencí, neboť podle ČBA je pro věřitele výhodnější poslat podnik co nejdříve do insolvence, takže toto opatření je protichůdné k cíli, který má počet insolvencí snížit. Obavy vzbuzuje také otevírání prostoru pro spekulativní financování třetími osobami spřízněnými s dlužníkem či konkurenty původních věřitelů. Stejně tak se může jednat o spekulativní financování původními vlastníky, uvádí ČBA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).