Hlavní navigace

Novela exekučního řádu by měla zrychlit a zjednodušit exekuce

Sdílet

Ivana Ševčíková 11. 6. 2007

Zjednodušit a zrychlit exekuce, ale zároveň posílit a zpřísnit dohled nad nimi by měla rozsáhlá novela exekučního řádu, na níž se pracuje od ledna a připravena má být na podzim. V pořadu Otázky Václava Moravce to včera řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V nové úpravě chce mimo jiné navrhnout, že pokud exekutor provádí dražbu, nebude se smět jiný exekutor této dražby zúčastnit.

Parlament již podle Pospíšila jednu menší novelu exekučního řádu projednává. Úprava zpřísňuje dohled ze strany ministerstva spravedlnosti.

Počet nově nařízených soudních exekucí každým rokem stoupá. Loni jich bylo přes 300  000. Exekutoři mohou dlužníkům sebrat téměř veškerý majetek, včetně bytu či domu, obstavit účty, vybrat peníze ze stavebního spoření či penzijního připojištění, sebrat sociální dávky nebo důchod. Ponechat musejí lidem pouze hotovost do tisíce korun, věci osobní potřeby, zdravotnické pomůcky, snubní prsteny a základní vybavení domácností. Více informací o exekucích naleznete v článcích Exekuce – kladivo na dlužníky, Exekuce není legrace a Jak zabránit exekuci, které již byly na Měšci publikovány.

Zdroj : ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).