Hlavní navigace

Češi dnes přestanou vydělávat na stát

Sdílet

Ivana Ševčíková 11. 6. 2007

Češi podle výpočtů Liberálního institutu (LI) přestanou ode dnešního dne pracovat na stát a zbývajících 204 dní roku budou pracovat pouze na sebe. Na pondělí 11. června totiž podle LI připadá takzvaný Den daňové svobody, tedy pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý jeho příjem připadá státu.

Oproti loňsku bude průměrný občan ČR vydělávat na stát o tři dny méně, ale ve srovnání se Slovenskem a Polskem vydělávají Češi na stát pořád déle. Na Slovensku si den daňové svobody připomenuli již 6. května, tedy o více než měsíc dříve než v ČR. Poláci začali pracovat pouze na sebe od 4. června. Kromě Slovenska se na špici vyskytují země jako Irsko, Švýcarsko nebo Austrálie.

Na opačné straně žebříčku zůstává Německo, které bude mít den daňové svobody 15. června, a Rakousko, kde tento den připadá na 30. června. Švédové oslaví den daňové svobody až koncem července.

Vypočítejte si daň z příjmů pomocí naší kalkulačky. Jak se vaše daň změní, pokud bude přijat reformní balík?

Zdroj : ČTK

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 6. 2007 10:35

  jovi (neregistrovaný)
  Hoši z toho "institutu" by se měli naučit počítat. Peníze, které poplatník dostane po zdanění do ruky jsou při jejich použití při nákupu čehokoli zdaněny podruhé pomocí DPH. Tímto dvojím zdaněním daňová zátěž prudce stoupá a ve skutečnosti dosahuje 50%.
 • 11. 6. 2007 11:29

  FBI (neregistrovaný)
  Liberální institut počítá jinak než Patria Finance, podle které nastane den svobody až 22. června.
  V Německu nastane den svobody 15.6., Rakousko až 30.6., Švédi koncem července 2007.Tak na tom nejsme až zas tak špatně ...
  Ještě by mělo být rozlišeno, kdy nastane den D u podnikatelů a kdy u zaměstnanců. Tam bude velký rozdíl!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).