Úřad práce dnes zveřejnil nová čísla ohledně nezaměstnanosti. Ta ke konci března klesla na 4,3 % (celkem 322 140 uchazečů o zaměstnání), meziročně ovšem stoupla o 0,4 %. Jaká kritéria dnes zájemci o práci mají?
Podle portálu JenPráce.cz se jedním z klíčových faktorů při hledání nové práce stává možnost pracovat (alespoň částečně) z domova. Home office už není jen výsadou vybraných profesí, ale stále více firem jej zahrnuje jako standardní součást pracovních podmínek,
vysvětluje Anna Kevorkyan, CEO JenPráce.cz.
Rostoucí poptávka po flexibilních formách práce podle ní odpovídá změnám v pracovních návycích i očekáváních zaměstnanců. Ty se v posledních letech proměňují také v souvislosti s nástupem mladších generací na pracovní trh.
Například pro mladé lidi z generace Z (generace narozená přibližně mezi lety 1996 až 2012) se stává zásadní prioritou rovnováha mezi osobním a pracovním životem (work-life balance). Podle společnosti Tesena je při výběru práce prioritou pro 35 % zástupců mladé generace, zatímco výše mzdy jen pro 20 %.
Pojem work-life balance vznikl v 70. a 80. letech 20. století, kdy se začalo intenzivně diskutovat o dopadu pracovního vytížení na osobní život. Souvisel s nástupem žen na pracovní trh a hledáním způsobu, jak skloubit profesní a rodinný život,
vysvětluje Lucie Paulíčková, Deputy CEO společnosti Tesena.
V souvislosti s work-life balance, ale i duševním zdravím či prevencí syndromu vyhoření, je stále větším tématem také sabatikl – tedy tvůrčí volno, které obvykle trvá i víc jak 6 měsíců. Čeští zaměstnanci se s ním ovšem zatím setkávají spíše zřídka. Pokud ano, většinou maximálně v délce několika týdnů, nikoli měsíců.