Hlavní navigace

Nová Zelená úsporám: méně peněz a větší administrativa

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 7. 2013

Nový program Zelená úsporám je oproti tomu prvnímu výrazně omezenější z hlediska prostředků a klade na žadatele větší administrativní požadavky. Zvýšené nároky na administrativu ztíží přístup žadatelů k dotacím. Jde možná o přirozený filtr, který je nastaven schválně a to kvůli omezeným prostředkům ve fondu, uvedl Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

Pro letošní rok nabízí dotační program, který se se zaměřuje jen na majitele rodinných domů, kolem miliardy korun. To by podle odhadů mělo pokrýt zhruba 6 tisíc domácností. Pro získání dotace ale není třeba pouze zateplit nebo vyměnit okna, ale dokázat, že úspora oproti stávající energetické náročnosti dosáhne alespoň 40 %.

Nově je letos možné žádat i o dotaci na novostavbu. Plánujete-li stavět pasivní dům, měli byste mít nárok na jednorázovou podporu do 400 tisíc Kč, na dům téměř nulového standardu je možné získat až 550 Kč. Po dokončení stavby je důležité fondu doložit faktury a další doklady za provedené práce a případně také deník stavebního dozoru. Pokud fondu dodáte včas všechny požadované dokumenty a ten v nich nenajde žádné nedostatky, přizná dotaci na základě uzavřené smlouvy.

Zelená úsporám II je využitelná pro snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů pomocí zateplení, na výstavbu nových rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a pro projekty na efektivní využití zdrojů energie – výměna/instalace kotlů, tepelných čerpadel, aj.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).