Hlavní navigace

Nezáplatují se jen silnice, ale také chyby u datových schránek

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 8. 2010

Když byly více než před rokem datové schránky poprvé spuštěny (k 1. červenci 2009), bylo kolem nich ještě mnoho nejasností, nedomyšleností, či přímo chyb. Na tak velký systém, který přináší tak zásadní změny do fungování celé společnosti, se to dalo očekávat – i když skutečný rozsah, a hlavně povaha a „hloubka“ nedomyšleností a chyb, převýšily mnohá očekávání.

S většinou z těchto „děr“ se ale s postupem času přece jen začalo něco dělat. Problém je ale v tom, že jejich řešení většinou nemá charakter zásadního řešení, ale jen jakési dočasné záplaty.  Obvykle formou tzv. „legislativního výkladu“. Tedy stanoviskem někoho, kdo se věcí zabývá – ale jehož stanovisko nemá stejnou váhu jako zákon či prováděcí vyhláška.

Pokud by „legislativní výklad“ byl skutečně jen dočasnou záplatou na nezbytně krátkou dobu, než se stihne přijmout potřebná legislativní úprava, pak by se tomu dalo rozumět. Jenže právě u datových schránek není náprava cestou změn legislativy moc na obzoru. Někde možná i proto, že zatím není jasné, jaké by mělo být řešení. A tak stále existují některé zásadní rozpory mezi tím, co říká zákon, co praví  legislativní výklad a jaká je praxe. Celý článek čtěte na sesterském serveru Lupa.cz: Datové schránky: kde ještě po roce zeje díra

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).