Němečtí zaměstnanci by měli mít dle názoru malých a středních podniků výrazně méně dovolené. Šest týdnů je moc, čtyři týdny úplně stačí, uvedla šéfka konfederace malých a středních podniků, Ursula Freichs. Německý odborový svaz a ekonomové tento požadavek zamítli.
Freichsová řekla deníku Bild, že Německo patří v počtu dnů dovolené ke světové špičce, zaměstnanci mají ve srovnání s některými zeměmi až dvojnásobný volných dní. Zkrácení dovolené by mohlo podpořit aktuálně vzrůstající výkon ekonomiky. Dokonce i spolkový svaz středních firem (BVMW) se domnívá, že němečtí zaměstnanci mají příliš dnů dovolené. Dočasné snížení dovolené na pět týdnů je nezbytné také kvůli akutnímu nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, uvedl pro deník Bild prezident BVMW Mario Ohoven. Podniky střední velikosti mají opět plné knihy zakázek, nyní je potřeba každý. Proto by pro zajištění rozvoje měla být placené dovolená omezena na pět týdnů.
Člen představenstva německých odborů Claus Matecky naproti tomu uvedl, že zaměstnanci si v minulých desetiletích vydobili svůj aktuální nárok na dovolenou v dlouhých mzdových vyjednáváních výměnou za ústupky ve zvyšování mezd, protože nejen z kulturních, ale i zdravotních důvodů dávají delší dovolené přednost.
Takto vyhrocený návrh je nesmyslný, uvedl generální ředitel Institutu něměckého hospodářství Hans Peter Klös hessenskému rozhlasu. Ohledně tématu pracovní doby by se mělo hovořit spíše o svátcích.
Včetně svátků mají němečtí zaměstnaci průměru 40,5 volných dnů. Zákonem nařízeny jsou 4 týdny dovolené, kolektivní smlouvy ale zavazují k vyšším nárokům. Ve skutečnosti mají němečtí zaměstnanci dle statistik nárok na 30 dní dovolené v roce, což odpovídá 6 týdnům. Dle statistik EU je v celoevropském srovnání přes Německem pouze Švédsko. V roce 2008 tam představoval nárok na dovolenou 33 dnů. Nejméně dovolené je v Maďarsku, Polsku a Belgii s 20 volnými dny.