Hlavní navigace

Němci mají příliš mnoho dovolené, chtějí jim ji zkrátit

Sdílet

Patrik Chrz 23. 8. 2010

Němečtí zaměstnanci by měli mít dle názoru malých a středních podniků výrazně méně dovolené. Šest týdnů je moc, čtyři týdny úplně stačí, uvedla šéfka konfederace malých a středních podniků, Ursula Freichs. Německý odborový svaz a ekonomové tento požadavek zamítli.

Freichsová řekla deníku Bild, že Německo patří v počtu dnů dovolené ke světové špičce, zaměstnanci mají ve srovnání s některými zeměmi až dvojnásobný volných dní. Zkrácení dovolené by mohlo podpořit aktuálně vzrůstající výkon ekonomiky. Dokonce i spolkový svaz středních firem (BVMW) se domnívá, že němečtí zaměstnanci mají příliš dnů dovolené. Dočasné snížení dovolené na pět týdnů je nezbytné také kvůli akutnímu nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, uvedl pro deník Bild prezident BVMW Mario Ohoven. Podniky střední velikosti mají opět plné knihy zakázek, nyní je potřeba každý. Proto by pro zajištění rozvoje měla být placené dovolená omezena na pět týdnů.

Člen představenstva německých odborů Claus Matecky naproti tomu uvedl, že zaměstnanci si v minulých desetiletích vydobili svůj aktuální nárok na dovolenou v dlouhých mzdových vyjednáváních výměnou za ústupky ve zvyšování mezd, protože nejen z kulturních, ale i zdravotních důvodů dávají delší dovolené přednost.

Takto vyhrocený návrh je nesmyslný, uvedl generální ředitel Institutu něměckého hospodářství Hans Peter Klös hessenskému rozhlasu. Ohledně tématu pracovní doby by se mělo hovořit spíše o svátcích.

Včetně svátků mají němečtí zaměstnaci průměru 40,5 volných dnů. Zákonem nařízeny jsou 4 týdny dovolené, kolektivní smlouvy ale zavazují k vyšším nárokům. Ve skutečnosti mají němečtí zaměstnanci dle statistik nárok na 30 dní dovolené v roce, což odpovídá 6 týdnům. Dle statistik EU je v celoevropském srovnání přes Německem pouze Švédsko. V roce 2008 tam představoval nárok na dovolenou 33 dnů. Nejméně dovolené je v Maďarsku, Polsku a Belgii s 20 volnými dny.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 8. 2010 10:15

  K. (neregistrovaný) 193.86.121.---

  »Nejméně dovolené je v Maďarsku, Polsku a Belgii s 20 volnými dny« – takže chápu, že ČR má také nejméně dovolené – 4 týdny = 20 dnů

  Je zajímavé, že toto nám vládní špičky při zavádění negativ vůči občanům, byť to má jen třeba jedna země v Evropě, nesdělují, že jsou tedy i státy, kde mají mnohem více dovolené, svátků, hodinového výdělku atd. atd. Má-li tedy 10 států něco lepšího, jen nám toto zamlčováno, má-li jeden jediný stát něco horšího, hned je to aplikováno s tím, že to má takto většina Evropy (světa).

 • 23. 8. 2010 14:39

  Patrik Chrz

  Jenže ta statistika nehovoří o základním nároku (ten je v Německu rovněž 4 týdny), ale o skutečných dnech dovolené (zaručené např. kolektivními smlouvami a zvláštními předpisy). Např. v ČR je uváděno, že asi 70 % zaměstnavatelů dává svým zaměstnancům minimálně 5 týdnů (např. všechny nepodniatelské subjekty) dovolené úplně neobvylých není ani 6 týdnů. Pedagogičtí pracovníci si přijdou na 8 týdnů.
  Ve statistice, ze které jsem čerpal, bylo u ČR uvedeno 25 dní.

 • 23. 8. 2010 21:38

  Táňa (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je názorná ukázka, jak je Evropa socialističtější než bývalé socialistické Československo. Za socializmu byl nárok na 10 pracovních dnů dovolené pro mladé po vyučení, dokud neodpracovali 5 let. Pak do deseti odpracovaných let 3 týdny a teprve potom 4 týdny dovolené a to již napořád. Jen opravdu vybrané profese měly týden tkzv. dodatkové dovolené navíc. Pro podnikatele, zvláště drobné, je dovolená zaměstnance pěkně drahá záležitost, zrovna tak,jako jeho nemoc. Nic neudělá, ale platit se mu i se všemi odvody musí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).