Hlavní navigace

Jak na "zdravotko" při nejisté práci v zahraničí?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 8. 2010

Jedete-li za prací do zahraničí do členských států Evropské unie, musíte být zdravotně pojištěni vždy jen v jednom státě – tam, kde vykonáváte výdělečnou činnost. Z tohoto pravidla ale existují i výjimky, kdy můžete být jako brigádníci či au-pair v některých zemích pojištěni v českém systému veřejného zdravotního pojištění. V ČR je pak potřeba hradit pojistné a v dané zemi vám bude sloužit evropský průkaz pojištěnce (EHIC), který vám zajistí nárok na nezbytnou péči.

V případě, že vycestujete a k výdělečné činnosti se v zahraničí dostanete až po nějaké době, musíte do osmi dnů od této změny uvědomit svou českou zdravotní pojišťovnu a odhlásit se k datu zahájení výdělečné činnosti z českého zdravotního pojištění. Zároveň byste také měli vrátit i svůj průkaz zdravotního pojištění, protože dostanete také zahraniční průkaz pojištěnce. Pro samotné odhlášení není nezbytné dokládání výkonu výdělečné činnosti nebo pojištění v jiném státě, neboť se předpokládá, že se po ukončení výdělečné činnosti do ČR vrátíte a budete moci doby podléhání právním předpisům jiného státu doložit, vysvětlil Jiří Rod ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud však budete znát přesné datum zahájení výdělečné činnosti předem, můžete se z českého systému odhlásit ještě před odjezdem na pobočce. Zároveň se zde může pojištěnec domluvit, že po zahájení činnosti v jiném státě zašle průkaz zdravotního pojištění, nebo by ho zde rovnou vrátil. V tom případě by zdravotní pojišťovna vystavila Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz, platné na dobu do plánovaného a uvedeného zahájení výdělečné činnosti v jiném státě, dodal Rod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).