Hlavní navigace

Nezanedbávejte při práci v zahraničí povinnost českého pojištěnce

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 7. 2010

Pokud se chystáte pracovat v cizině – například na území EU, své zdravotní pojišťovně musíte tuto změnu nahlásit. Počítejte také s tím, že po vašem návratu, který musíte pojišťovně taktéž nahlásit, bude chtít doložit, že jste byli pojištěni i za hranicemi ČR. Doložení účasti v systému zdravotního nebo sociálního pojištění jiného státu EU sice není podmínkou pro návrat do českého systému, je ale důležité pro to, že za dané období nemůže být vyžadováno doplacení pojistného do českého systému zdravotního pojištění, upozornil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jako doklad o tom, že jste vykonávali za hranicemi výdělečnou činnost, poslouží potvrzení pojišťovny, u které jste byli z titulu výkonu práce pojištěni. Účast v cizím systému může potvrdit také tamní pracovní úřad. Nemáte-li uvedené doklady, pak postačí předložení dokladu o odvádění daní (pokud jde o stát, kde jsou sociální dávky hrazeny z daní – např. Velká Británie – doklady P45 a P60), popřípadě výplatních pásek, ze kterých by vyplývalo odvádění příspěvků do místního systému sociálního zabezpečení, dodal Rod.

Z předložených dokladů musí být zřejmé, jak dlouho vaše výdělečná činnost trvala a že podléhala předpisům o sociálním zabezpečení. V případě, že byste potřebné doklady neměli, zkusí ověřit informace sama pojišťovna, která nakontaktuje pověřenou zahraniční instituci. U pracovních vztahů, jejichž povaha je z hlediska účasti pracovníka v systému sociálního zabezpečení sporná (např. au-pair, vypomáhající v domácnosti za kapesné), je nutné zjistit, zda šlo o druh činnosti, která v daném státě zakládala účast v systému sociálního (zdravotního) pojištění. Pro toto ověření zdravotní pojišťovna může zkontaktovat i vašeho zaměstnavatele, požádat cizí instituci o potvrzení, že zaměstnavatelem uvedený druh výkonu činnosti zakládá účast v některém z tamních systémů sociálního zabezpečení, apod, upřesnil Rod. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).