Hlavní navigace

Měny na houpačce: Maďarsko nemá jistou další část půjčky

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 7. 2010

Jednání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské komise (EK) s maďarskou vládou byla během tohoto víkendu přerušena. Jeho předmětem byla část půjčky z celkových 25,1 mld. dolarů, kterou dostalo Maďarsko schválenou už před dvěma lety. Aktuálně zbývalo dočerpat více než 5 mld. dolarů, Evropská komise ale jednání pozastavila. Nesouhlasí totiž s politikou Maďarska, které spoléhá při plánování deficitu na bankovní daň, zatímco Komise požaduje větší strukturální změny.

Dle nás je možné, díky bankovní dani udržet deficit na letošním plánu (3,8 % HDP), další roky však můžou být problém. Vláda se prozatím výraznějším škrtům brání a to i kvůli blížícím se podzimním komunálním volbám. Právě proto bude pravděpodobně odkládat výrazná úsporná opatření na co nejpozději, okomentovala situaci analytička České spořitelny Jana Krajčová. Uvedla také, že forint oproti pátku oslabil o 2,7 % na téměř 290 forintů za euro a zvýšily se také výnosy na dluhopisech.

Výrazné oslabení forintu dále zvyšuje tlak na vládu, i na centrální banku a to kvůli vysoké zahraniční zadluženosti Maďarska. Mnoho domácností má úvěry v cizích měnách, zejména švýcarském franku, který navíc v poslední době výrazněji posiloval, což by mělo eventuálně vládu přinutit k větší vstřícnosti k požadavkům MMF a EK. Z politických důvodů však vláda může vyčkávat. Dle nás, by již hodnoty nad 300 – 310 forintů za euro byly alarmující, upozornila Krajčová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).