Hlavní navigace

Německo chce zavést mýto pro osobní auta. ČR zvažuje žalobu

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 1. 2017

Německá vláda odsouhlasila mýtné pro osobní vozy od roku 2018 či 2019. Auta by platila za jízdu po německých dálnicích. Například za 10denní mýtné by se platily poplatky od 2,5 do 25 eur v závislosti na množství emisí produkovaných daným vozem.

Česká vláda a další některé země z EU považují mýtné za neférové k ostatním občanům EU. V případě, že analýza plánovaného zavedení mýta poukáže na to, že je diskriminační, chystá se ČR podle premiéra Bohuslava Sobotky připojit k rakouské žalobě k Soudnímu dvoru EU. Zprávu přinesla ČTK.

Zákon o mýtném pro osobní auta už je v Německu na stole nějaký čas. Kvůli výhradám Evropské komise a dalších zemí, ale zatím nebyl zaveden. Původní návrh počítá s tím, že auta registrovaná v Německu by byla od mýtného osvobozena, protože se jim o uhrazenou částku za tyto poplatky sníží daň z motorových vozidel. Podle Komise by tím ale byli řidiči z ostatních členských zemí EU diskriminováni.

Nový návrh podle ČTK zase obsahuje pro německé řidiče kompenzaci, jejíž výše závisí na množství emisí daného vozu. Ani toto řešení se některým zemím z EU nelíbí, protože je podle nich opět diskriminační k ostatním evropským řidičům.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).