Hlavní navigace

Někteří rodiče uměle snižují příjmy, aby platili nízké alimenty. A ani ty pak nehradí

Sdílet

Životní úroveň obyvatel České republiky se statisticky zvyšuje. S tím ale souvisí i zvýšený růst životních nákladů, který často není promítnut do soudem určovaného výživného. I v roce 2018 totiž medián přiznávaného výživného činil 2000 Kč měsíčně na jedno dítě. Výjimečné pak nejsou i výrazně nižší částky. Každý dvacátý rodič má výživné vyměřené do 1000 Kč včetně a 10 % rodičů má soudem přiznané výživné jen do 1000 Kč. Vyplynulo to z informací programu VašeVýživné.cz

S maximálně 500 Kč na měsíc na jedno dítě si musí vystačit každý dvacátý samoživitel. I nadále platí, že ani takto malé částky celá řada rodičů není ochotna platit včas a v úplnosti.

Podle odborníků za nízké vyměřované částky může i praxe dlužníků, kteří stále častěji uměle snižují svou životní situaci, aby unikly reálně vysokým alimentům. To by teoreticky mohl změnit nedávný nález Ústavního soudu. Ten se proti takové praxi jednoznačně vymezil a zcela ji odsoudil.

Zároveň platí, že pokud nejsou alimenty vyměřeny ve výši, která odpovídá skutečné životní úrovni rodiče, který má alimenty platit, je nutné se bránit soudně a vymáhat přezkoumání situace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).