Hlavní navigace

Desetina Čechů je ohrožena chudobou. Jet na dovolenou je velký problém

Sdílet

Ohrožení příjmovou chudobou se týká 9,6 % Čechů. Vyplynulo to z šetření o příjmech a životních podmínkách domácností v roce 2018. Tím se řadíme k evropským zemím s nejnižším podílem takto ohrožených osob. I tak je však v České republice ohrožen téměř milion osob.

Podle průzkumu vychází většina domácností se svými příjmy velmi dobře nebo jen s menšími obtížemi. Pro dalších 17,6 % už to ale znamená velký problém. Potíž vyjít s příjmy mají zejména samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy.

Lidé z domácností, jejichž příjmy nedosahují určité hranice, jsou ohroženi příjmovou chudobou. Hranice příjmové chudoby se liší podle typu domácností. Pro domácnost jednotlivce činí 11 963 Kč za měsíc, u rodičů se dvěma menšími dětmi jde o 25 122 Kč na domácnost, říká Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Meziročně však počet osob žijících v materiálně deprivovaných domácnostech klesl o téměř 100 000. K položkám nejvíce ovlivňujícím tuto míru patří neočekávaný výdaj ve výši 10 700 Kč a nemožnost odjet na týdenní dovolenou z finančních důvodů, které se loni týkaly 23,7 % respektive 20,7 % osob.

Z šetření dále vyplynulo, že téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 % ze svých čistých příjmů. Zhruba dvě třetiny z nich přitom bydlí v pronajatém bytě a největší skupinu mezi nimi tvoří osaměle žijící důchodkyně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).